YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan uyardı: "Sayaç parası ödemeyin!"
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, geçen hafta Saint Petersburg'da Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile gerçekleştirdiği görüşmede herhangi yeni bir anlaşmanın ele alınmadığını bildirdi.
Bakan uyardı: "Sayaç parası ödemeyin!"
25 Haziran 2013 / 11:53 Güncelleme: 25 Haziran 2013 / 15:47

Yıldız, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Genel Kurulu'nun gerçekleştirildiği Rixos Otel'e gelişinde basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Taner Yıldız, bazı dağıtım şirketlerinin elektrik sayaçlarından ücret talep etmesine ilişkin bir soru üzerine, "Bu saatten sonra eğer vatandaşımızdan sayaç parası alan herhangi bir dağıtım şirketi varsa Tüketici Hakları Derneğimiz burada haklıdır. Vatandaşımızın bu tür haklarının korunmasında, haklarının takip edilmesinde gayret gösteren Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanına da teşekkür ediyorum" yanıtını verdi.

TBMM'de yaklaşık 3 ay önce, 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren vatandaşların sayaç ücretialınmamasına yönelik karar alındığını anımsatan Yıldız, şunları kaydetti:

"Ama baktık ki o tarihi beklemeden şu anda sayaçları değişen vatandaşlarımızın hak mahrumiyeti oluşmasın diye Enerji Piyasası Düzenleme Kurumumuz da bir karar aldı. 21 Haziran'dan sonra herhangi bir sayacı değişen vatandaşımızın sayaç paralarını o ilgili dağıtım şirketleri ödeyecek. Ben de buradan sesleniyorum, vatandaşlarımız bu sayaç paralarını ödemesinler. İster 19 lira, ister 45 lira rakamları adı altında. Bu artık yatırımlardan finanse edilen ve elektrik dağıtım hizmetlerinin bütçesinden finanse edilen bir yatırım aracı haline gelmiştir. Vatandaşlarımızın üzerinden böyle bir yükü kaldırıyoruz. Doğru olan buydu. O açıdan vatandaşlarımız bundan sonra bu paraları ödemesinler. Tüketici Haklarını Derneğine bu vesileyle tekrar teşekkür ediyorum."

"Irak'ın her tarafında geliştirilebilecek projemiz var"

Yıldız, Irak ile yeni bir anlaşmanın söz konusu olup olmadığı yönündeki soru üzerine, "SayınBarzani ile geçen hafta Saint Petersburg'da yaptığımız görüşmede, herhangi bir yeni anlaşma, yeni birsözleşme söz konusu değildir" dedi.

Türkiye'nin Merkezi Irak hükümetiyle yaptığı işlerin anlaşma, özel hukuk hükümlerine tabi ister kamu ister özel sektör şirketlerinin Kuzey Irak ile yaptığı işlerin sözleşme olduğunu belirten Yıldız, bunun uluslararası hukuka aykırı olmadığını söyledi. Türkiye'nin Irak'ın her tarafında geliştirilebilecek projesi bulunduğunu vurgulayan Yıldız, şöyle devam etti:

"Bizim Sayın Barzani ile yeni yaptığımız bir sözleşme ve anlaşma söz konusu değildir. Önceden yapılan sözleşmeler, özel hukuk hükümlerine tabi ticari sözleşmeler de normal devam etmektedir. Biz bu yaptığımız projelerle yalnızca Türkiye'ye değil, Irak'ın normalleşmesiyle alakalı katkılar koymaya devam edeceğiz. İster güneyinde, ister kuzeyinde olsun oluşan bütün gelirler, Irak'ın tamamına aittir. Bu tutarlılık aynen Kıbrıs için de geçerlidir."

Belediyelerin atık su tesislerinin elektrik ücretleri

Yıldız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının belediyelere ait atık su tesislerinin elektrik ücretlerinin yarısını ödediğini bildirerek, "Tutar yaklaşık 159 belediyemize 26 milyon lira civarındadır. Ben, Çevre Bakanımızın şahsında bütün çalışanlarımıza teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler