YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Şimşek’ten ‘Moody's’ yorumu
Bakan Şimşek’ten ‘Moody's’ yorumu
17 Mayıs 2013 18:46
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Moody's'in Türkiye'nin notunu 'yatırım yapılabilir' seviyeye yükseltmesinin, Türk şirketlerinin uluslararası finansmana erişimi açısından "çok önemli bir gelişme" olduğunu söyledi.

Bakan Şimşek, İngiltere'nin başkenti Londra'da "Mitsubishi UFJ Securities International" tarafından düzenlenen konferansın ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.Moody's'in not artırımını "Türkiye için son derece olumlu bir gelişme" şeklinde niteleyen Şimşek, Türkiye'nin yatırım yapılabilir kategoride notu olmaması nedeniyle yatırımdan kaçan uzun vadeli yatırımcıların artık Türkiye'ye geleceğini söyledi.

"Not artışı özel sektörün uluslararası finansmana makul maliyetlerle erişimine imkan sağlayacak"

Ayrıca Türkiye piyasasına yatırım yapmış, kısa vadeli yatırımcılar da, bu not artışıyla birlikte Türkiye'de kalmaya devam etmeleri ihtimallerinin güçleneceğini vurgulayan Bakan Şimşek, "Böylece Türkiye'ye fon girişindeki iniş çıkışlar da azalmış olacak. Bu da çok önemli" ifadesini kullandı.Bakan Şimşek, "Özellikle özel sektörümüzün, ki büyüyen Türkiye'de ölçek büyütmek için özellikle birçok proje için kaynak gerekiyor, özel sektörün finansmana makul maliyetlerle erişiminin önünü açacak. Bu en kritik değişken. Çünkü hazinemiz şu an zaten dünyanın birçok ülkesine oranla, hatta notu bizden çok, çok daha yüksek olan ülkelere oranla daha ucuza borçlanabiliyor. Çünkü biz devletin borcunu ciddi şekilde azalttık, net dış borcunu da eksiye çevirdik" değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye'nin önünü açacak"

Türkiye'nin çok hızlı bir büyüyen bir ülke olarak çok iddiaları projeleri bulunduğunu kaydeden Bakan Şimşek, "Özellikle alt yapı, eğitim, sağlık projelerinin finanması açısından uluslararası sermaye piyasalarına erişim çok kritik bir öneme sahiptir. O açıdan bakıldığında bu not artışı hayati öneme sahip. Çünkü şimdi dünyaca kabul edilen iki büyük rating kuruluşu tarafıdan Türkiye'ye yatırım yapılabilir notu verildi. Bu da Türkiye'nin önünü açacaktır" dedi.

"Türk,ye bu yıl yüzde 4 büyürse büyük başarı olur"

Bakan Şimşek konuşmasının devamında şunları kaydetti:

"Tabi özel sektörün yatırımları ivme kazanınca Türkiye'nin hem bir yandan üretken kapasitesi artaracak, istihdam artacak, yani Türkiye ekonomisine ciddi katkıları olacak. Yani bu moralle, Türkiye'de büyüme de muhtemelen bu sene biraz daha bizim öngördüğümüz hedef çerçevesinde oluşur. Çünkü Avrupa hala maalesef resesyonda. Bu çevremizdeki sıkıntılara rağmen eğer Türkiye bu sene yüzde 4 civarında büyürse bu büyük başarıdır. Bu son not artışı da buna eminim katkıda bulunacaktır."

"Cari açık kısmen borç oluşturmayan kalemlerle kapatılacak"

"Yapılan ulusalarası araştırmalar, bu not artışlarından sonra ülkeye uzun vadeli kaynak girişini sağlıyor. Özellikle küresel doğrudan yatırımlarda umarım bir artış olur. Çünkü bu artışla birlikte cari açığın finansmanı borç yaratılmayan kalemlerle gerçekleştirilmiş olacak. Bu çok önemli. Çünkü kredi aldığınız zaman cari açığı borçla kapatıyor olacasınız, ama küresel doğrudan yatırımlar geldiği zaman cari açığı borç oluşturmayan kalemlerle kısmen kapatıyor olacasınız. Onun için nereden bakarsanız bakın dünkü adım önemli bir adım, Türkiye için inşallah hayırlı olur."

"Türkiye uzun süredir daha iyi bir notu hak ediyordu"

S&P'den bir not artışı beklentisi olup olmadığı sorusuna Bakan Şimşek, "Genelde ben o tür sorulara cevap vermiyorum. Çünkü hangi kuruluşun ne zaman oy artıracağını biz belirleyemeyiz. Bizim amacımız evimizi düzene koymak, reformları uygulamak, mali disiplini devam ettirmek, ekonomik performansımızı güçlü kılmak, biz bunları başarırsak Türkiye'nin notu zaten artar" cevabını verdi.

Şimşek, " Türkiye uzun süredir daha iyi bir notu hak ediyordu, fakat yine de takdir edilmiş olması bizim doğru politkialarımızın, performansımızın takdiredilmiş olması Türkiye için bir başarı" yorumunda bulundu.

"Bu sene faiz oranlarında yüzde 5-6 ortalamayı tutturabilirsek muazzam bir iyileşme olur"

Hazine'nin 2002'de yüzde 63'le borçlandığını hatırlatan Bakan Şimşek, bu oranın 2012'de yüzde 8.8 ortalamaya düştüğünü belirtti. Bakan Şimşek, "Ama şu andaki faiz düzeyi yüzde 5'ler civarı. Bu sene yüzde 5-6 ortalamayı tutturabilirsek bu geçen seneye göre de muazzam bir iyileşme anlamına geliyor. Şimdi faiz yükü azalınca, faizden tasarruf ettiğimiz kaynakları eğitime, sağlığa, alt yapıya harcıyoruz. 2002'ye geri dönersek, bütçenin yüzde 43'ü faize gidiyordu. Çok büyük bir rakam. Bu rakam yüzde 10'lara doğru düşüyor. Bu şu anlama geliyor, çok ciddi bir imkan Türk milletine hizmet olarak dönüyor artık. Biz artık faiz bütçelerinden hizmet bütçelerine geçiş yaptık. Dünkü karar ve bundan sonraki iyileştirmeler tabi ki hazinemizin borç yükünü, faiz yükünü daha da düşürecek ve böylece de milletimize daha çok hizmet imkanımız olacak" diye konuştu.

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler