YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Şimşek'e zam tepkisi
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere memleketi Batman’a geldi. İftar sonrası esnaf ziyaretine çıkan Bakan Şimşek, vatandaşların akaryakıt zammı tepkisi ile karşılaştı.
Bakan Şimşek'e zam tepkisi
20 Temmuz 2013 / 08:23 Güncelleme: 20 Temmuz 2013 / 12:46

Yapılan zamlardan zorluk çektiklerini ifade eden vatandaşlara Bakan Şimşek,yapılan zamlarla ilgili uzun uzun bilgi verdi.

Akşam saatlerinde Batman’a gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti eski Milletvekili Nezir Nasıroğlu’nun Kayabağ köyünde bulunan evinde iftarını açtı.

İftar sonrası Batman’da esnaf ziyaretine çıkan Bakan Şimşek, kahvede oturarak vatandaşlarla sohbetti.Bakana ulaşan Batmanlılar dertlerini anlatarak çeşitli isteklerde bulundu.Esnaf ziyareti sırasında vatandaşların daveti üzerine kahvede oturan Bakan Şimşek, şoförlerin akaryakıt zammı tepkisi ile karşılaştı.Bakan Şimşek şoförlere akaryakıta yapılan zamlarla ilgili uzun uzun bilgi verdi.

Akaryakıtta vergi yükünde bir artış yapılmadığını söyleyen Bakan Şimşek,son zamlarda kesinlikle vergilerle oynamadıklarını söyledi.

Petrol fiyatlarının yükselmesi dolar kurunda ki oynamalar Türkiye’de ki benzin fiyatlarına yansıdığını ifade eden Bakan Şimşek, vergi indirimi ile ilgili bir beklentinin olduğunu orda da , çiftçiye mazotta destek verdiklerini,denizcilikte ÖTV'siz mazot verdiklerini,hava ulaşımına da aynı desteği verdiklerini belirten Şimşek, “Kara ulaşımında ihracata
destek veriyoruz. İçerde bunu yapamıyoruz. Bu dönemde üretimin yatırıma istihdamı
önceliklendirdik.”dedi.

Bakan Şimşek,2012 yılının eylül ayında ÖTV de bir düzenleme yapıldığını ve o günden bu yana bu artışlarda vergilerin etkisinin olmadığını ancak gerçek olan Türkiye de akaryakıt üzerinde ki vergilerin yüksek olduğunu ve buna da itiraz etmediğini söyledi.
Bakan Şimşek konuşmasına şöyle devam etti.

“Konuyu anlamak açısından motorinde 2002 yılında benzinlikten 100 liralık benzin alsaydınız o 100 liranın yaklaşık 60 lirası vergi idi. Bu gün yine aynı benzinliğe gitseniz yine 100 liranın 51 lirası vergidir. yani yüzde 60'lardan yüzde 50'ye inmiş.

Ama diyeceksiniz ki fiyat yükselmiş.Niye? Petrol fiyatları 2002 yılında Türkiye’nin ithal ettiği petrol’ün ortalama fiyatı bir varil yaklaşık 23-24 dolardı. Geçen sene ve bu sene ortalama yüz 11 dolarlar seviyesine çıkmış. 2’ lik bir fiyat olsa 4 katlık bir artış var. Bu arada kur'da bir miktar yükselmiş. 2002 yılında kur bir 6’ larda iken şimdi bir 90 larda. bunları dikkate aldığınız zaman vergi yükünde bir artış yok. Vergi yüksek kabul ediyorum ama vergi yükünde artış yok ama azalma var. Motorin için yüzde 60'lardan yüzde 50 civarına, benzinde de 2002 yılında 95 oktan benzinde 100 liranın 70 lira 30 kuruşu devlete geliyordu. Şu anda o oranda 60'ın altına düşmüş.”

Cari açığı kontrol altına almaya çalışıyoruz

Tüketimi arttırıcı bir vergi indirimine gidildiğinde bunun cari açığı da artırdığını,vergi artışına gitmediklerini söyleyen Bakan Şimşek “geçen sene Türkiye petrol ve Doğal gaz ithalatına 60 milyar dolar ödedi. Burada vergi yükünü azaltmışız, bunu daha aşağı çekersek bu daha çok tüketim daha çok ithalat demektir. Zaten şu anda Türkiye’nin en büyük sorunu cari açık. Biz cari açığı kontrol altına almaya çalışıyoruz.

Tüketimi arttırıcı bir vergi indirimine gittiğimiz zaman bu bizim cari açığımız da arttırır. vergi artışın gitmemişiz. Bu son zamlarda kesinlikle bir vergi artışı yok dedi. her alanda vergi indirime gittik bizim derdimiz Batman'a güneydoğuya Türkiye ye daha çok yatırım çekmektir.

Türkiye de tüketimi artıracak vergi indirimine gitmek Türkiye’nin lehine değil.Çünkü Türkiye de çok büyük bir cari açık var.Biz o yönteme başvurursak daha çok cari açık artar,vergileri indirirsek cari açık artar,cari açık artarsa faiz artar,faiz artarsa buraya daha az hizmet yaparız.Popülizm kolaydır biz Popülizm yapmıyoruz.Elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler