YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Şimşek: Bu yıl zor geçecek!
Bakan Şimşek, jeopolitik gerginliklerin en üst düzeyde olduğunu bu yılın zor geçeceğini belirtti. Şimşek, bu yıl için yüzde 4'lük bir büyüme öngördüklerini açıkladı
Bakan Şimşek: Bu yıl zor geçecek!
12 Eylül 2014 / 23:06 Güncelleme: 12 Eylül 2014 / 23:08

Geçen yıl Orta Vadeli Program yapılırken AB ile ilgili beklentilerin çok yükseldiğini ancak AB'nin performansının olumsuz seyretmeye devam ettiğini ifade eden Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'de yaşanan iki seçim öncesi ortaya çıkan siyasi belirsizliğin de olumsuz etkiler oluşturduğunu kaydetti.

Tüm bu gelişmelere rağmen Türkiye'nin yılın ilk yarısında yüzde 3,3'lük büyüme yakaladığını ifade eden Şimşek, "İkinci çeyrekte büyümede bir miktar yavaşlama olsa da büyümeye ilişkin en sihirli sözcük; daha dengeli büyüme. Büyüme ılımlı, mütevazi ama daha dengeli, daha sürdürülebilir bir büyüme. Bu çok önemli. Net ihracat kanalıyla bir büyüme söz konusu, bu olumlu" diye konuştu.

Bu yıl için yüzde 3-4 büyüme aralığı görüyoruz

Bakan Şimşek, bu yıl için yüzde 4'lük bir büyüme öngördüklerini ancak son rakamlar ışığında büyümenin yüzde 3 ile 4 arasında gerçekleşmesi ihtimalinin arttığını vurguladı.

Jeopolitik riskler, AB'deki gelişmeler, yılın başında zorunlu yapılan parasal sıkılaştırma gibi olumsuz etkiler göz önünde bulundurulduğunda, yılın ilk yarısındaki yüzde 3,3'lük büyümenin, yılın tamamında da yüzde 3-4 arasındaki bir büyümenin önemli olduğunu söyledi.

Enflasyon ciddi bir sorun

Enflasyonun ciddi bir sorun olarak karşılarına çıktığını dile getiren Şimşek, Türkiye'nin ciddi bir enflasyon geçmişi bulunduğunu hatırlattı. Geçmişte en 3 haneli rakamlara kadar çıktığına işaret eden Bakan Şimşek, AK Parti hükümetleri döneminde enflasyonu tek haneli rakamlara indirdiklerini belirtti. Şimşek, "Düşük tek haneye indirmek hedefimiz, o hedeften uzağız" dedi.

01:09
 // KİM BÜYÜYOR
Bu gece sermayeye kafayı taktım. Kim büyüyor? Halk mı yoksa servetlerine servet katan elit ve işadamları kılıklı patronlar mı? Söyleyin bana kim büyüyor? Neymiş, yüzde 4 lük büyüme bekleniyormuş. Yüz 70 olsa ne yazar. Küçülen biz gariban halk olduktan sonra. Bir Ak Partili seçmen olarak bu dönem Chp den daha çok Ak partiyi eleştireceğim. Haberiniz ola. Yok öyle başıboşluk. Ak parti Anap olmayacaktır....
13 Eylül 2014 01:09
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler