YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Işık'tan yerli otomobil açıklaması
Bakan Işık'tan yerli otomobil açıklaması
26 Ağustos 2015 12:51
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil konusundaki gelişmelerle ilgili, "4 farklı prototipin Ağustos ayında hazır olacağını söylemiştik. 3 tane prototip şuanda TÜBİTAK’ta hazır ve test çalışmaları dün itibariyle başladı" dedi.

Türk Tasarım Danışma Konseyi 12. Toplantısının açılış konuşmasını yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin yerli otomobil konusunda Ağustos ayında 4 yeni prototipin deneneceğinin açıklandığını hatırlatılarak, son gelişmelerin neler olduğunun sorması üzerine Işık, “4 farklı prototipin Ağustos ayında hazır olacağını söylemiştik. 3 tane prototip şuanda TÜBİTAK’ta hazır ve test çalışmaları dün itibariyle başladı. Bende dün TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’ndeydim araçları bizzat kendimde gördüm hatta test ettim. Şimdi TÜBİTAK’ın kendi yaptığı gelişmeler bu araçlara uygulanacak. Bugüne kadar ki otomobildeki TÜBİTAK’ın birikimi bu araçlar üzerinde uygulanacak ve araçların önümüzdeki seri üretim aşamasına kadar gerek dizayn gerek mühendislik gerek Ar-Ge gerek yazılım her alanda bu prototiplerin geliştirilerek 2020 öncesinde inşallah başta ülkemiz kullanıcısı olmak üzere bütün dünya kullanıcısına olabilecek en iyi en uygun ve en ekonomik şartlarda sunulması için çalışma yürüyecek. Şuanda 4 prototipimizin 3’ü hazır. Testler denemeler başladı.  Önümüzdeki günlerde bazı fotoğrafları sizlerle paylaşabiliriz. Şuanda bunlar prototiptir. Bizim TÜBİTAK’ın birikimi, Türkiye’nin birikimi bu araçlara uygulanacak. Gördüğünüz prototip bizim nihai ürünümüz olmayacak. Bir Türk markasının 2020’den önce dünya yollarına yeni teknolojiyle çıkması için yaptığımız çalışmalar programımıza göre büyük bir kararlılıkla ve hızla yürüyor. Son 4’üncü prototipimizle ilgili bazı değişiklikler yapıyoruz. Onun için onun özellikle bizim arzu ettiğimiz teknolojiyle bizim elimize gelme noktasında çalışmalar yürüyor. O da 1-2 ay içerisinde gelmiş olur ama şuanda 3 tane prototipimiz hazır üzerinde çalışmalara başlandı. Önümüzdeki günlerde bazı fotoğraflarını paylaşma imkanımız olacak” yanıtını verdi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler