YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Fikri Işık: Yerli oto için hayırlı imzayı attık
Bakan Fikri Işık: Yerli oto için hayırlı imzayı attık
01 Haziran 2015 05:53
Yerli otomobil üretiminde bir süredir devam eden babayiğit arayışında sona yaklaşıldı. Sanayi Bakanı Fikri Işık “Evvelki gün hayırlı bir imza attık. İnşallah yerli otomobilin startını veriyoruz. 2020’den önce bir Türk markasıyla yola çıkacağız” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık yerli otomobil üretimine yakında start verileceğini açıkladı. Gölcük Şehitler Mahallesi’ndeki seçim bürosunun açılışını yapan Bakan Işık savunma sanayinde yapılan yerli ürünler hakkında bilgi vererek “Şimdi sıra yerli otomobilde... İnşallah yakında kamuoyuna açıklama yapacağız, evvelki gün hayırlı bir imza attık. İnşallah yerli otomobilin startını veriyoruz. 2020’den önce artık sizler de bir Türk markasıyla yola çıkacaksınız. Hayırlı olsun. Bizim milliyetçilik anlayışımız bu” dedi.

7 Haziran genel seçimleri öncesinde “bol keseden” vaatlerde bulunanların ülkeye zarar verdiğini ifade eden Işık, iktidarları döneminde asgari ücrette yapılan iyileştirmelerden bahsederek, “Asgari ücretin artması için gece gündüz çalışıyoruz ama ekonomi kanunla yönetilmez, ekonomi akılla yönetilir. Siz eğer üretimi arttırmadan, siz eğer yatırımları arttırmadan bir anda ‘asgari ücreti arttıracağım’ derseniz artan asgari ücret olmaz, artan işsizlik, yoksulluk ve kayıt dışılık olur. Onun için asgari ücretin artmasını isteyen bütün işçi kardeşlerim, AK Parti’ye destek vermeye devam etsin” dedi.

Öte yandan Bakan Işık, Kocaeli’de iş bırakma eylemi yapan bir grup Ford Otosan işçisiyle basına kapalı görüştü. Işık ayrıca seçim çalışmaları kapsamında Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Kocaeli Şubesi üyeleriyle de bir araya geldi. Işık burada yaptığı konuşmada ise 2023’te 60 milyar dolarlık Ar-Ge hedefine ulaşmayı amaçladıklarını belirterek, bunun en az 40 milyar dolarını özel sektörün yapmasını sağlamayı istediklerini bildirdi.

Bazıları yerli üretimden rahatsız

OECD’nin önümüzdeki dönemde istihdamını artıracak 3 ülkeden birisi olarak Türkiye’yi gösterdiğini aktaran Işık “Türkiye, ölçek bazında ne üretebiliyorsa yerli üretsin, bütün üretimimiz yenilikçi ve yeşil olsun. Biz ‘yerli üretim’ dedikçe başka yerlerden ses gelmeye başladı. Türkiye, ‘yerli ve yenilikçi üretim’ dedikçe, Türkiye’nin başına tezgah açmaya, çorap örmeye çalışanların sayısı da arttı, Türkiye aleyhinde kampanyalar hız kazandı” diye konuştu.

 

STAR

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler