YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Ergün'den büyük müjde
Bakan Ergün'den büyük müjde
13 Temmuz 2011 07:38
Yerli malında milyarlarca dolarlık adım atılıyor. 15 milyon öğrenciye dağıtılacak tablet bilgisayarlarda “yerli üretim” tercih edilecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün bilgisayarları Türkiye’de. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, hükümet programında yer alan ve ilköğretimde okuyan yaklaşık 15 milyon öğrenciye ücretsiz verilmesi hedeflenen tablet bilgi sayarların (e-kitap) Türkiye’de üretilmesi için harekete geçti. Ergün, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ilaç firmalarından satın aldığı yaklaşık 15 milyar lira lık ilacın önemli bir bölümünde de “yerli üretim” şartı arayacağını söyledi.

SEKTÖRÜ GELİŞTİRECEK

Ergün, yerli sanayi nin geliştirilmesi amacıyla kamu ihale ve alımlarında yerli malı kullanımının arttırılmasına yönelik çalışmaların kapsamını genişlettikleri ni söyledi. Alıcının devlet olduğu büyük işlerde devletin büyük “a lım gü cü”nü kullanarak hem fiyat hem de yerli üre tim avantajını değerlendirmeyi hedeflediklerini belirten Ergün, MEB’in e-kitap projesini yerli tablet bilgi sayar üretiminin geliştirilmesinde itici güç olarak planladıklarını bildirdi.

8-10 FİR MA VAR

“Yerli malı” üretimde yerli ya da yabancı firma ayrımlarının olmadığına vurgu yapan Ergün, “Tek istediğimiz bilgisayarların Türkiye’de üretilip istihdama ve ekonomiye katkı sağlaması. Bunun için gerekli teşviki sağlayacağız” dedi. Ergün, bu bilgisayarları Türkiye’de yapabilecek en az 8-10 firma olduğunu belirtirken, “Okullara 1 milyon bilgisayar alımıyla ilgili projede kullanamadığımız yerli malı avantajını bu sefer gerçekleştireceğiz. Devlet 4 yılda 15 milyona yakın tablet bilgisayar satın alacak. 7,5 milyar dolara yakın dev bir pazardan bahsediyoruz” diye konuştu.

Bakan yardımcım özel sektörü çok iyi tanımalı

Bakan Ergün, bakan yardımcısı olarak atayacağı ismi açıklamazken, bu işi üstlenecek kişinin özelliklerini şu sözlerle tarif etti: "Bakan yardımcılarının biraz daha siyasi misyon sahibi olması gerektiği belirtildi. Ancak Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanlığı üstlendiği alan gereği daha üst perdeden iş yapmayı gerektiriyor. Bakan yardımcısı bilim dünyasıyla, TÜBİTAK'la, iş çevreleriyle ilişkileri kuracak. Dolayısıyla bakan yardımcım akademik kariyer sahibi, mutlaka iyi derecede yabancı dil bilen, özel sektör deneyimi olan biri olmalı. Aynı şekilde müsteşarımızın da bilim ve teknolojiye yakın olması gerekecek."

SGK’ya yerli üretim ilaç

Nihat Ergün, devletin ilaçta da adeta tek alıcı olduğunu SGK’nın ilaç firmalarından yılda 15 milyar lira civarında ilaç satın aldığını belirterek “İlaç firmalarıyla bazı ilaçları Türkiye’de üretmeleri için pazarlık yapacağız. SGK’nın büyük alım gücünü kullanıp döviz çıkışını azaltacağız” diye konuştu.

NAKLiYECi TRENi TERCiH ETMELi

Bakan Ergün teknoloji ilerledikçe eski mesleklerin öneminin azalacağını, firmaların da bu gelişmeye ayak uydurması gerektiğini ifade ederken, “Kahya dönemi kapandı” dedi. Büyük bir otobüs firmasının yakın zamana kadar tüm sefer planlamasını kahyalar aracılığıyla yaparken şimdi mühendislere iş ve sefer planı yaptırıp kara geçtiğini söyledi. Ergün, 500 milyar dolarlık ihracat hedefini gerçekleştirmek için nakliyecilerin yakın gelecekte kamyon yerine daha büyük taşıma araçlarına ihtiyaç duyacağını belirtirken, “Kamyoncular kooperatif kurup tren taşımacılığına başlamalı. Tren yolları devletin, trenler ve vagonlar nakliyecilerin olmalı” dedi.

Tiwit mivit anlamam

Bakan’ın anlattığına göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir grup toplantısında bakan ve vekillere şu çağrıyı yaptı: Ben tiwit miwit anlamam. Seçim var. Anadolu’ya gideceksiniz insanlara şöyle bir sarılacaksınız kokusunu alacaksınız.” (Bugün)

muz devleti...
 // ibrahim çelikoğlu
Kanunların geçersiz olduğu bir devlette,ağzınızla kuş tutsanız kalkınamazsınız.Hukuk mağdur üzerinden değil,savcı veya yargıçın vesayetinde.İstenilen pislik hazırlanabiliniyor ve ağır ceza kesiliyor.Mağdur yok.Hukuk tekniği mağdura ispat ettirmedir.Öbür tarafı;Fasafiso.Kimsenin birbirine itimadı olmadığı bir yerde bir yere varılmaz.Vesayet rejiminde oganize suç örgütlere üyelik,korunma oluşur.Yalan dolan,yolsuzluk,hırsızlık,pislik ile bir yerlere varmak i...
13 Temmuz 2011 09:39
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler