YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Çelik açıkladı
Bakan Çelik açıkladı
Bakan Çelik açıkladı
10 Nisan 2008 / 19:11 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Çocuklarının 65 yaşında emekli olmasını istemeyen ebeveynler 2 ayda 76 bebeği sigortalı yaptı. Rakamları Bakan Faruk Çelik açıkladı. Çelik, “Bir bebek de sigortalı olabilir. Ama usulsüzlük varsa, sigortalılıkları iptal edilir. Dedi.


TBMM’de görüşülen Sosyal güvenlik yasa tasarısının getireceği hak kaybından çocuklarını korumak isteyen ebeveynler, özellikle yakınları olan işverenler aracılığıyla bebeklerini bile sigortalı yapmaya başladı.
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, son 2 ay içinde, sıfır beş yaş grubunda, 76 bebeğin sigortalı yapıldığını açıkladı. Aynı dönemde 0-18 yaş arasında sigortalı olanların toplam sayısı ise 40 bin 534 kişiye ulaştı.


Bakan Çelik ‘’ Bu bebek ve çocukların gösterilen iş yerlerinde çalışıp çalışmadıkları kontrol ediliyor. Usulsüzlük tespit edildiğinde sigortalılıkları iptal edilecek’’ dedi.
Halen yürürlükte bulunan yasalara göre sigortalı olmak için yaş sınırı aranmıyor. Bu nedenle bebekler de sigortalı yapılabiliyor. Bakan  Çelik, TBMM’de yaptığı konuşmada "Bir bebek de sigortalı olabilir ve örneğin bir film de rol alıyordur. Ama eğer usulsüzlük varsa ve gösterilen işlerde çalışmadıkları tespit edilirse, bunların sigortalılıkları iptal edilecek" dedi.


Bakan Çelik, son iki ay içinde 5-10 yaş grubunda 183, 10-15 yaş grubunda ise 3 bin 762 kişinin sigortalı yapıldığını bildirdi. 15-18 yaş arasında ise aynı dönemde 36 bin 513 kişi sigortalı oldu.  Bebekler de dahil, son 2 ay içinde sigortalı olanların sayısı, toplam 40 bin 534 kişi oldu.


MİLLETVEKİLLERİ GSS KAPSAMI DIŞINDA


Bu arada, TBMM Genel Kurulunda, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasında değişiklik öngören tasarının 61 ile 66. maddelerini kapsayan 3. bölümü kabul edildi. Buna göre, olağanüstü hal bölgesinde görevli Milli İstihbarat Teşkilatı ve kolluk kuvvetleri personeli ve milletvekilleri ile yakınları, genel sağlık sigortası kapsamı dışında olacak.


Sosyal Güvenlik Kurumunca yapılacak incelemelerde, sağlık hizmeti sunulmadığı halde bunu fatura eden, belirlenen tavanın üzerinde ilave ücret alan sağlık hizmet sunucuları hakkında, genel hükümlere göre takip yapılacak ve bu kuruluşlarla yapılan sözleşmeler fesh edilebilecek.


Türkiye'de yapılamayan tetkikler, yurt dışında yaptırılabilecek. Doku ve kök hücre tedavilerinde, sigortalılardan katılım payı alınmayacak.


GAZİLERİN ORTEZ, PROTEZ İHTİYAÇLARI


Gazilerin ihtiyaç duydukları her türlü ortez, protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçler, herhangi bir kısıtlama getirilmeksizin karşılanacak.


MHP Gaziantep Milletvekili Hasan Özdemir, önergesi üzerinde yaptığı konuşmada, tasarının yapılan değişikliklerle ''Yap-boz tahtasına dönüştürüldüğünü'' belirterek, bu haliyle yasalaşması halinde Anayasa Mahkemesince iptal edileceğini söyledi.


CHP Edirne Milletvekili Bilgin Paçarız da tasarıya, işçi, kamu kesimi başta olmak üzere, her kesimin karşı çıktığını belirterek, ''Hükümet, neden bunu çıkarmakla ısrarlı? Madem tasarı 2036'da uygulanacak o zaman bu telaşınız ne?'' diye sordu.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, olumlu, yasa içinde çelişki oluşturmayacak düzenlemelere, nereden gelirse gelsin ''evet'' diyeceklerini ifade etti.GAZETEPORT

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler