YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Canikli'den savaş bütçesi eleştirilerine yanıt!
Milli SİHA’ların dünyanın en iyisi olduğunu belirten Bakan Canikli, “SİHA’ların attığı mühimmatın patlama oranı yüzde 95. İzlediğim bir operasyonda mühimmat patlamadı ama 12 bin feetten teröristin tam kafasına indi” dedi.
Bakan Canikli'den savaş bütçesi eleştirilerine yanıt!
16 Aralık 2017 / 16:42 Güncelleme: 16 Aralık 2017 / 16:58

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, bakanlığının bütçesine getirilen “savaş bütçesi” eleştirilerine TBMM’de yanıt verdi. Türkiye’ye yönelik tehditlerin büyük oranda arttığını hatırlatan Canikli, “Bu tehditlere karşı Türkiye mücadele etmek durumundadır” dedi.

Ülkenin güvenliğini hiçbir müttefikin, ülkenin insafına bırakamayacaklarını söyleyen Canikli, Türkiye’nin son yıllarda savunma sanayisinde ciddi bir performans ortaya koyduğunu belirtti.

BAYKAR SİHA DÜNYANIN EN İYİSİ

“Eğer biz 15-20 yıl önceki savunma imkânlarımızla bugün karşı karşıya kaldığımız tehditleri savuşturmaya kalksak, bunu başaramazdık” diyen Canikli, savunma sanayisindeki millilik çalışmalarına ilişkin bilgi de verdi.

Türkiye’nin geliştirdiği SİHA’nın dünyanın en iyisi olduğunu kaydeden Canikli, şunları söyledi: “Uluslararası ziyaretlerde mesela 1 saatlik görüşme yapıyorsak, bunun 45 dakikası Baykar’ın geliştirdiği SİHA’nın satın alınması için talep olarak geçiyor.”

12 BİN FEETTEN TAM İSABET

Baykar SİHA’nın yüzde 96 yerlilik oranıyla dünyada birinci olduğuna dikkat çeken Nurettin Canikli, görüntü sistemlerinin, yerdeki toplu iğneyi bile 12 bin feetten tespit edebilecek kadar hassas olduğunu söyledi.

Canikli, SİHA’ların isabet başarısını da ilginç bir anekdotla anlattı: “Kara Kuvvetleri karargâhında Kandil’e yapılan bir canlı operasyona katıldım, SİHA’ların da katıldığı bir operasyonu izledim. Biliyorsunuz, SİHA’lar CİRİT füzelerini atıyor. (Mini Akıllı Mühimmat - MAM) 12 bin feetten 8 kilometre hedefe gönderiyor.

Tabii, bu mühimmatın yüzde 100’ü de patlamıyor, yüzde 95’i patlıyor ama bu çok yüksek bir oran. Benim izlediğim bir tanesinde de mühimmat patlamadı; fakat teröristin kafasına çarptı. İsabet oranı o kadar yüksek ki, yani teröristin kafasına indi ve öyle imha etti. O nedenle, biz iddialıyız, dünyanın en iyilerinden bir tanesi.”

Muhterem Hurşit Dilâver üstâdım
 // Rasim DUMAN
Selâmını aldım, başımın gözümün üstüne koydum, ve âleykümüsselâm. Şu Kanal A Hâber sitesinde sen bizim vicdânımızın sesi'sin. Burada yorum yazan, veyâ hâberleri ve yorumları sâdece okumak ile iktifâ eden kıymetli kardeşlerime, âcizâne şunu tâvsiye ediyorum : Üstâdımın yorumlarını gayet ciddiyetle ve dikkatle okusunlar. Bu yorumlarda, yakın târihimize dâir çok kıymetli ve "kaçırılmayacak" anekdotlar var. Yakın târihimize, hâdiselerin "içinden" şâhit olmuş bir kıymetli insânın hâtıraları, tecrübeleri, dersleri var. Muhterem üstâdım, en kalbî hürmet, muhâbbet, sevgi, selâm ve dualarımı arzediyorum. ALLAH (C.C.)'a emânet olun. Dualarınızı beklerim inşallah....
16 Aralık 2017 Cumartesi 21:16
SİHA'lara yeni vâzifeler - 6
 // Rasim DUMAN
Böylece, ABD, İSRAİL ve İNGİLTERE gibi "baş düşmanlarımızın" bombardıman ve avcı uçaklarının bize zarar vermelerini engellediğimiz gibi, onların karadan ve denizden ateşleyebilecekleri CRUİSE ( seyir ) füzelerini de çabuk bir şekilde tesbit ve imhâ edebiliriz. Burada sırası gelmişken, HÜRKUŞ'larımızın da jet motorlu ve silâh yükü kapasitesi artırılmış versiyonlarını heyecânla beklediğimi arzetmek isterim. Bu uçaklarımızın da bir kısmına hava-hava füzelerinin takılması çok isâbetli olur kanaatindeyim. Deniz Kuvvetlerimiz için de, "kamikaze" görevi yapacak "cep denizaltıları"nın yapılmasındaki faydalar, izâhtan vârestedir....
16 Aralık 2017 Cumartesi 21:08
SİHA'lara yeni vâzifeler - 5
 // Rasim DUMAN
İkincisi, bu füzelerin menzilleri, artık modern mûhârebelerin ihtiyâçlarını karşılayamıyor. Bizim, en az 250 Km menzilli ve 5 Mach sür'âte sâhip hava-hava füzelerini "çok âcil" olarak üretip, envânterimize almamız lâzım. Bu füzeler, F-16'lara takıldıkları zaman, F-15 ve F-22'ler ile başa çıkabiliriz inşallah. Paylonlarına en az 8 âdet hava-hava füzesi monte edilmiş ( 100 ) âdet SİHA'nın "devâmlı olarak" havada kalacağı hesâplanmalı ve şu durumda en az ( 200 ) jet motorlu SİHA'ya ihtiyâcımız olduğu kabûl edilmelidir....
16 Aralık 2017 Cumartesi 20:59
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler