YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Canikli, "İran daha fazla zarar görecek"
Bakan Canikli, "İran daha fazla zarar görecek"
10 Kasım 2014 19:00
İran'ın mazot fiyat farkı adı altında Türk tırlarından kilometre başına para aldığını belirten Canikli, "Misilleme hakkımızı kulladık" dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, İran'ın mazot fiyat farkı adı altında Türk tırlarından kilometre başı para aldığını, daha sonra bu rakamı yükselttiğini belirterek "Kararlıyız. Belli noktaya kadar kabul ederiz. Ötesine geçilmişse kendi tırlarımızın hakkını korumamız gerekiyor. Onların daha fazla zarar göreceğini tahmin ediyoruz" dedi.

Bakan Canikli, özel bir televizyonda gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Uygulamadan sonra İran tırları ciddi zarar görecek

İran'ın Türkiye'nin önemli bir partneri olduğunu kaydeden Canikli, İran'ın daha önce kendi ülkesinde mazot fiyatlarının ucuz olmasını gerekçe göstererek mazot fiyat farkı adı altında Türk tırlarından kilometre başı para aldığını, rahatsız edici bu uygulamanın ilişkiler zarar görmesin diye kabullenildiğini belirtti.

İran'ın daha sonra bu rakamı yükselttiğine dikkati çeken Canikli, şunları kaydetti:

"Rakamları yükseltince ciddi yük getirdi sektöre. Adeta bizim tırlarımızı oradan silinmesi sonucunu doğuracak noktayla karşı karşıya kaldık. Biz de misilleme hakkımızı kullandık. Tabii önce normal yöntemlerle görüşmeler yapıldı.

Ama İran bunda ısrar etti. Çünkü o şekildeki yükle ulaştırma sektörümüzün orada faaliyetini icra edebilmesi mümkün değil. Bu gibi durumlarda eğer normal yöntemlerle halledemezseniz yapacağınız şey misillemedir. Biz de zarar görüyoruz ama bu İran tırları için de geçerli.

O kanalı kullanarak normalleşmeye çalışıyoruz. Türkiye'ye giren İran tırları ve İran'a giren Türk tırlarında ciddi azalma var. Biz kararlıyız. Sonuç itibarıyla belli noktaya kadar hazmedebileceğimiz bir noktaya kadar kabul ederiz. Ama ötesine geçilmişse elbet kendi tırlarımızın hakkını korumamız gerekiyor. Sanıyorum bu uygulamadan sonra İran tırları da ciddi zarar görecek.

Onların daha fazla zarar göreceğini tahmin ediyoruz. Maliyetler ortaya çıkınca zararlar realize edilince İran açıkçası normal sürece geçeceğini, anlayabileceğini tahmin ediyoruz."

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler