YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Çağlayan büyüme rakamlarını değerlendirdi
Bakan Çağlayan büyüme rakamlarını değerlendirdi
10 Eylül 2013 12:27
Çağlayan, dış konjonktürde yaşanan gelişmelerin 3. çeyrekte Türkiye'nin büyümesini engelleyeceğini belirterek, "Bu etkilerin çok derin olmasını beklemiyoruz.

Ancak 2013'ün ikinci yarısı ve belki 2014'ün başlarında bu etkiye maruz kalacağız" dedi.Ekonomi Bakanı Çağlayan, 2. çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi. Çağlayan, Türkiye'nin 2008'de başlayan küresel krizden en hızlı çıkan ülkelerden biri olduğuna işaret ederek, "2009'un son çeyreğinden itibaren büyüyoruz. yani 15 çeyrekten beri kesintisiz bir büyüme var" ifadelerini kullandı.

2011 yılının sonunda başlayan yavaşlamadan çıkışın yavaş tempoda ilerlediğine dikkat çeken Çağlayan, şunları söyledi: " 2013'te geçen yılki yüzde 2,2 'lik büyümeden daha yüksek bir hızda büyüyeceğiz. Ancak yine de mevcut Orta Vadeli Program hedefinin altında bir oran göreceğiz. Ekonomi Bakanlığı olarak yüzde 3,5 civarında bir büyüme beklentimiz var."

Çağlayan, dış konjonktürde yaşanan gelişmelerin 3. çeyrekte Türkiye'nin büyümesini engelleyeceğini belirterek, "Bu etkilerin çok derin olmasını beklemiyoruz. Ancak 2013'ün ikinci yarısı ve belki 2014'ün başlarında bu etkiye maruz kalacağız" dedi.

İhracatın, büyüme rakamlarına negatif etki yaptığını aktaran Çağlayan, yılın kalanında ihracatın katkısı anlamında daha iyi rakamlar görüleceğini ifade etti.
Gelişmekte olan ülkelerin yavaş büyüyeceği bir döneme girildiğini belirten Çağlayan, şöyle devam etti: "Ben bu dönemi normale dönüş sürecindeki son viraj olarak görüyorum. Bu virajı da Türkiye olarak rahat geçeceğiz.

Türkiye olarak bir eşikteyiz. On yılda kişyi başına geliri 3 bin 500 dolardan 10 bin 500 dolara çıkan ve performansı ile parmak ısırtan bu ekonominin şimdi daha yükseklere çıkması gerekiyor."

 

İHA 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler