YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan açıkladı: İşte zam oranı
Muhalefetin 12 Ekim'de yapılan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) "seçimi rüşveti" diyerek eleştirdiği görevdeki hakim ve savcılara 1.155 lira seyyanen zam maddesi TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.
Bakan açıkladı: İşte zam oranı
13 Kasım 2014 / 05:00 Güncelleme: 13 Kasım 2014 / 12:04

CHP ve MHP'liler emekli hakim ve savcılara da zammın yansıtılması ve zabıt katipleri  başta tüm yargı çalışanlarına da zam yapılması, yargı tazminatı ödenmesini ve kamu avukatlarına da zam yapılmasını istediler. 

Aksi halde yargıdaki maaş uçurumunun ve adaletsizliğinin artacağı uyarısı yaptılar. Ancak, paket Ak Parti'nin sunduğu şekliyle ve AK Parti oylarıyla sadece görevdeki hakim ve savcılara 1155 lira seyyanen zam şeklinde geçti.

Bozdağ: Bütçe imkanları ile bu kadar

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ milletvekillerinin bu eleştirileri üzerine imkanların kafi olduğunu düşünmüyorum biz bunları bütçe imkanları içinde değerlendiriyoruz. Elimizdeki parayla yapacağımız işe bakmamız lazım. Ben arzu ederdim ki, tüm kamu çalışanlarına iyi imkanlar sağlayalım.

İnfaz  koruma memurları çok zor şartlarda çalışıyorlar. TBMM Genel Kurulu onlara bir iyileştirme yapıyoruz. Mesleğe yeni başlayan hakim maaşı 3 bin 942 liradan ( 7-1 derece)  1146 lira net artışla 5 bin 88 liraya yükselecek. 1. sınıf hakim savcılarının maaşları 6 bin 985 liradan  8 bin 132 liraya çıkacak"

AK Partililerin değişiklik önergesiyle 2 yerine 3 yıl avukatlık yapanların sınavla hakim ve savcılığa sınavla geçişleri de Komisyon'da kabul edildi.

Adalet Bakanı Bozdağ maddeyi savunurken, birkaç yıl içinde hakim ve savcılığa alım kaynağının sadece avukatlar olacağını açıkladı. Bozdağ,  "Avukatlar beş yıl kalınca yargıya geçişi istemiyorlar. Biz kademeli olarak daha çok avukat kaynağından hakim savcı alacağız. Birkaç yıl sonra  tamamen avukatlardan alım sistemine geçeceğiz" dedi.

21:11
 // isci
Calisma bakanimiz ben isci kesiminede artik bir guzellik belliyorum sizler bizlere 3+3 devlet memurunu bu kadar kayiriirsa adalet olmaz en dusuk memur uc askari ucret alirsa bizede yarisi cok degil herhalde bellentim bu...........
13 Kasım 2014 21:11
1
 // 1
Ucurumu birde bakan Celik arastirsin bakalim .devletlulerin ek imkanlarida mevcut bunlarida goz onunde bulundurarak bi ucuruma baksinlar bakalim dibini gorebiliyolar mi....
13 Kasım 2014 13:04
23:24
 // nihat
Ne güzel. Şimdi kuvvetle muhtemeldir ki hakimler ve savcılar Ak Partili olmuştur...
12 Kasım 2014 23:24
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler