YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bağ- Kur emeklisine yüzde 10 zam
Maaşlarınızdaki artışı görüünce sakın şaşırmayın!
Bağ- Kur emeklisine yüzde 10 zam
17 Mart 2011 / 10:39 Güncelleme: 17 Mart 2011 / 11:06

Bugün gazetesinden Saadettin Orhan yazdı...

(...) Bu zam Torba Kanun'dan çıktı. Ayrıca Sayın Başbakan tarafından açıklanan 60 liralık seyyanen zammı da kastetmiyoruz. Bu zam başka bir zam.

Bağ-Kur emekli, dul ve yetimlerini daha fazla merakta bırakmadan açıklayalım. Torba Kanun öncesine kadar, Bağ-Kur'dan emekli kişilerin emeklilik öncesi ödedikleri sağlık primlerine bakılıyordu. Eğer sağlık primlerinin süresi 10 yıldan az ise emekli aylığı bağlandıktan sonra, 10 yıllık süre tamamlanıncaya kadar her ay yüzde 10 oranında sağlık primi kesiliyordu.

Ancak burada Bağ-Kur'luların itiraz ettiği bir uygulama söz konusuydu. SGK, Bağ-Kur kapsamında emekli olacak kişinin sağlık primi ödeme süresini değerlendirirken, sadece Bağ-Kur primlerini dikkate alıyordu. Örneğin uzun süre farklı statülerde (SSK, Emekli Sandığı) çalışıp da son yıllarda Bağ-Kur'a geçerek emekli olan kişinin, diğer statülerde ödediği sağlık primleri dikkate alınmıyordu. Bu kişi son 4 yılda Bağ-Kur'a prim ödediyse, 10 yılı tamamlamak için kalan 6 yıl boyunca emekli aylığından her ay yüzde 10 kesinti yapılıyordu.

Aynı mağduriyet dul ve yetim aylıkları için de yaşanıyordu. Örneğin bir kişinin 6 yıl SSK'lı çalışıp sonra da Bağ-Kur kapsamına geçtiğini ve 4 yıl Bağ-Kur'a prim ödeyip vefat ettiğini varsayalım. Bu kişinin dul ve yetimlerine Bağ-Kur tarafından aylık bağlanıyordu. Ancak 10 yıllık sağlık primi doluncaya kadar, dul ve yetim aylıklarından 6 yıl daha kesinti yapılıyordu. Yani vefat eden şahsın SSK kapsamında ödenen sağlık primleri yok sayılıyordu.

Torba'yla sorun çözüldü

Nihayet 6111 Sayılı Kanun'un yani Torba Kanun'un yürürlüğe girmesiyle, yukarıda bahsettiğimiz sorun da aşılmış oldu. Bundan sonra emekli olan veya dul/yetim aylığı bağlanan kişilerin 10 yıllık sağlık primi kontrolü yapılırken, Bağ-Kur dışında ödenmiş primleri de dikkate alınacak. Böylece halihazırda kesintileri devam eden yaklaşık 100 bin Bağ-Kur emekli/dul/yetimi için yüzde 10'luk kesintiden vazgeçilecek. Yani bu kişilerin maaşlarında 25 Şubat 2011 tarihi itibariyle yüzde 10'luk bir artış yaşanacak. Dolayısıyla izleyen aylarda maaşınızı aldığınızda, 2011 yılı zamlarının haricinde ilave %10'luk bir artış gördüğünüzde şaşırmayın.
 

aile sigortası
 // hakan
chp nin aile sigortası beyanı halk arasında tuttu.insanların kafası karıştı.adı prim affı ama hiçte adil değil. yıılarca mağdurlara hiç bir getirisi olmadı.(pasif bağkurlular) eğer akp buna bir çözüm bulmazsa mağdurlardan oy kaybı büyük olur bence...
20 Mart 2011 15:36
oy yok
 // hasan
bağkurdaki yapılanma hiçde adil değil.bir ksım emekli oldu bir ksım terk bağkurlu mağdur oldu.bu adaletsizlik giderilemzse.benim gibi bibirçok bağkurlu AKP ye olumsuz bakıyor...
18 Mart 2011 15:07
keşmekeş
 // hasan işsiz
eski terk bağkurlular neden af kapsamına alınmıyor.onlarda topluma kazandırılsa fenamı olur.yurtdışı borçlanması oluyorda.bu ülkede yaşayan neden borçlanmasın.35 yıllık bağkurlular.sersefil yaşıyorlar...
17 Mart 2011 15:45
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler