YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Babacan'dan vergi müjdesi
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 'Sektörlerde bütçemiz elverdikçe vergi oranlarını aşağı çekmeye çalışacağız.' dedi.
Babacan'dan vergi müjdesi
09 Mayıs 2012 / 12:58 Güncelleme: 09 Mayıs 2012 / 13:06

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, vergilerin Türkiye'de düşük seviyede kalmasını beklediklerini ifade ederek, ''Hatta seçilen bazı alanlarda, sektörlerde bütçemiz elverdikçe vergi oranlarını aşağı çekmeye çalışacağız. Bazı alanları öncelikli olarak belirledik. Önümüzdeki birkaç sene içinde bu düzenlemeler yapılacak'' dedi.

Babacan, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından düzenlenen ''İstanbul'u Önemli bir Finans Merkezi'ne Dönüştürmek'' konulu konferansta yaptığı konuşmada, pekçok gelişmiş ülkede bugünlerde birtakım mali konsolidasyon baskıları nedeniyle vergilerin artmaya devam ettiğine dikkati çekerek, bankalara yüksek vergiler koymak gibi bir yaklaşımın birçok ülkedeki siyasetçiler için aslında kolay bir çıkış seçeneği olduğunu söyledi.

Türkiye'de ise daha rahat bir durumda olduklarını, bütçe açıkları ve kamu borçlarının düşük seyrettiğini kaydeden Babacan, şöyle konuştu:

''Dolayısıyla vergilerin Türkiye'de düşük seviyede kalmasını bekliyoruz. Hatta seçilen bazı alanlarda, sektörlerde bütçemiz elverdikçe vergi oranlarını aşağı çekmeye çalışacağız. Çok da vaatkar olmak istemiyorum. Çünkü çok hassas bir konu. Bazı alanları öncelikli olarak belirledik. İlerledikçe, önümüzdeki birkaç sene içinde bu düzenlemeler yapılacak.''


-''Zaten açık açık yazıyor''-


Konferanstaki konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Babacan, konuşmasında bahsettiği vergi indirimlerinin ne olduğu yönündeki sorular üzerine, vergilerle alakalı indirim yapacaklarını veya yapabileceklerini söyledikleri alanların İstanbul Finans Merkezi Projesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nda zaten işaret ettikleri bazı seçilmiş unsurlar olduğunu söyledi.

Orada açık açık ''Eğer günün birinde bütçe imkanlarımız müsait olursa, o zaman şu şu alanlarda vergi indirimleri söz konusu olabilir'' dediklerini hatırlatan Babacan, ''Ama bugün için verilmiş bir karar yok. İleriye doğru baktığımız, uluslararası piyasalarla mukayese ettiğimiz indirilebilecek vergi alanları zaten açık açık Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nda yazıyor'' dedi.


-''Bugün için verilmiş kararımız yok''-


Bir soru üzerine, hafif ticari araçlarla alakalı yüzde 5'lik vergi artışının temel sebebinin binek otomobillerle hafif ticari araçlar arasındaki vergi farklılığının çokluğu, yani binek otomobil yerine insanların hafif ticari araca yönelişi ve bu araçların aslında binek otomobil olarak kullanılması olduğunu anımsatan Babacan, binek otomobil ile hafif ticari arasındaki vergi farkını daraltmak amacıyla bunu getirdiklerini hatırlattı.

Ali Babacan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Hafif ticari araç diye satılan araçların bazıları zaten binek otomobil gibi kullanılıyordu. Biz şu anda gelişmeleri izliyoruz. Değerlendirmeleri kuşkusuz yapacağız. Hafif ticarideki satışlar, binek otomobildeki satışlar nasıl  Çünkü sadece basit şekilde hafif ticari araçtan binek otomobile kayış olabilir. Bu da aslında bizim arzu ettiğimiz ve hedeflediğimiz birşey... İnsanlar eğer binek otomobil istiyorsa, hafif ticari araç alıp da koltuk koyup binek otomobil gibi kullanmayacak. Dolayısıyla sektörün tümüne bakmamız lazım. Tümüne bakıp gelişmeleri izleyeceğiz. İleride gerekirse adımlar kuşkusuz her zaman atılabilir. Ama bugün için verilmiş bir kararımız kesinlikle yok.''


-''Söylentiler satışları düşürebilir''-


Bu tür tartışmaların riskli olduğuna dikkati çeken Babacan, herhangi bir sektörle ilgili verginin düşeceği yönündeki söylentinin o sektördeki satışların durmasını beraberinde getirdiğini, bundan dolayı sektör temsilcileri ve ilgili herkesin vergi konusunda çok dikkatli konuşması gerektiğini, ''vergi inecek'' söylentisi yayıldığında mevcut satışların düşebileceğini, bunun hiç kimseye faydası olmayacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, konuşulanların nereye gideceğini, sektörün beklentilerinin nerede nasıl değerlendirileceğinin çok dikkatli ele alınması gerektiğini ifade ederek, ''Bugün için kesinlikle yeni bir değerlendirme söz konusu değil. Mevcut vergi oranları aynen devam ediyor. İlerideki değerlendirmelerde farklı gelişmeler olursa, zaten günü gelince açıklarız, uygularız. Hep beraber aldığımız kararları Resmi Gazete'de okursunuz'' şeklinde konuştu. AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler