YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Babacan'dan et fiyatı açıklaması
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan önemli açıklamalarda bulundu.
Babacan'dan et fiyatı açıklaması
06 Eylül 2010 / 08:21 Güncelleme: 06 Eylül 2010 / 08:23

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin yapısal olarak hayvancılıkla ilgili maliyetlerin yüksek olduğunu belirtti ancak et fiyatlarını makul seviyede tutacaklarını da açıkladı.
 

Et fiyatlarının düşürülmesi konusunda ilgili bakanlıklarla toplantılar yaptıklarını anlatan Babacan, ithalat kapılarını açıp ticareti serbestleştirmeleri durumunda bir çok canlı hayvanın ve etin Türkiye'ye getirileceğini, böylece fiyatların düşeceğini ancak Türkiye'de de hayvancılığın biteceğini söyledi.
 

Bu noktaya gitmesini arzu etmediklerini ifade eden Babacan, "Yaptığımız şu, ölçülü bir miktarda ölçülü bir süre ithalat kapısını açık tutup, et fiyatlarının belli bir noktanın üzerine geçmesini önlemeye çalışmaya çalışıyoruz. Karkas etin kilosu, 12, 13, 14 lira olursa makul gibi olacak. Ama bunun üzerine çıktığında da o zaman ithalat kapısını daha da açıp et fiyatlarını kontrol altına almamız gerekiyor. Et fiyatlarını makul ölçüde tutacağız" diye konuştu. Referandum ve olası sonuçlarını da değerlendiren Bakan Babacan, "Hayır çıkması durumunda Türkiye yeni bir krize sürüklenir vs... belki o noktaya gitmez ama Türkiye çok önemli bir fırsatı kaçırır. Bunun için bir bedel öder" dedi. (Bugün)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler