YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Babacan'dan bankalara uyarı
Bankacılarla buluşan Bakan Ali Babacan'dan üstü kapalı uyarı geldi. Merkez Bankası ve BDDK'nın aldığı tedbirlere dikkat çeken Babacan, 'Yetmezse dahası gelir. Gerekirse en sert tedbirleri almaktan kaçınmayız' diye konuştu
Babacan'dan bankalara uyarı
23 Aralık 2010 / 07:16 Güncelleme: 23 Aralık 2010 / 08:17

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bankacılık sektörüyle bir araya gelirken, toplantıya sadece Fortis Bank'tan katılım olmadığı belirtildi. Toplantıya, Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakcı, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, SPK Başkanı Vedat Akgiray ve BDDK Tevfik Bilgin katıldı. Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantının açılışını yapan Babacan, dünyadaki risklerin halen sürdüğüne dikkat çekerek, temkinlilik uyarısında bulundu. Bütün kurumların, Türkiye'nin nasıl daha korunaklı hale geleceği konusuna yoğunlaşmasını isteyen Babacan, kamu ve özel sektöre üç önemli uyarıda bulundu. Babacan, 'Aşırı borçlanmaya gitmeyin, uzun vadeli borçlanın ve TL cinsi borçlanın. Bu üç uyarım, elimizi dış şoklara karşı güçlendirecek ve dayanıklılığımızı pekiştirecektir' dedi.
 

SIHHATLİ BİR TABLO VAR
Canlı iç talep, kredi büyümesi ve yüksek emtia fiyatları ile cari açığın 40 milyar doları geçeceğini öngördüklerini kaydeden Babacan, 'Cari açığın finansmanında sorun yok. Sıhhatli bir tablo var. Ancak ihtiyatlı olmakta da fayda var' dedi.

PLANLAR UZUN VADELİ
HÜKÜMETİN, güven ve istikrar için hükümetin her türlü tedbiri alacağını kaydeden Babacan, 'Gerektiğinde en sert tedbirleri almaktan kaçınmayız. Üç beş ay hızlı büyüyelim, sonrasına bakmayız demeyiz. Pek çok ülke günü kurtarmaya çalışıyor. Ama biz içinde bulunduğumuz yıl değil, her yılın büyümesine önem veriyoruz'diye konuştu.

YETMEZSE DAHASI GELİR
Babacan, Merkez Bankası ve BDDK'nın hedefler doğrultusunda gerekli adımları attığını belirterek, Merkez'in attığı adımların dünyada da ilgi çektiğini söyledi. Babacan, 'Bu politikalara güveniyoruz. İnşallah bu kararların güzel sonuçlarını da göreceğiz. Elimizde her türlü araç var. Bu adımlar yetmezse dahası gelir' dedi.

TAHVİLLERE STOPAJ AYARI
Babacan, yurtdışına ihraç edilecek TL cinsi tahvillerde kademeli stopaj düzenlemesi yapacaklarını belirterek, 'Konuya yönelik kararname hazırlandı. Kısa sürede Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girecek. Buna göre, bir yıl vadeli tahvil ihraçlarında stopaj yüzde 10 olarak devam edecek. 1-3 yıl arasındaki ihraçlarda vergi yüzde 7, 3-5 yıl arasında yüzde 3 ve 5 yılın üzerindeki ihraçlarda sıfır olacak' dedi. (Akşam)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler