YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Babacan yönetimde koltuk istiyor
Babacan: Türkiye IMF yönetiminde koltuk istiyor
Babacan yönetimde koltuk istiyor
18 Eylül 2010 / 07:44 Güncelleme: 18 Eylül 2010 / 09:06

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, haber ajansı Bloomberg’e yaptığı açıklamada, IMF yönetiminde gelişmekte olan piyasalara daha fazla söz hakkı tanınması planı kapsamında Türkiye’nin yönetimde bir koltuk alabileceğini söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan “Türkiye’nin IMF yönetiminde temsilci statüsü kazanması için çabalar var, ancak henüz nihai karar verilmedi” açıklamasında bulundu. ABD geçen ay IMF yönetiminde temsil edilecek yeni ülkeler için tartışmayı başlatmıştı. Güney Kore, Çin ve Türkiye gibi ülkelere daha fazla söz hakkı tanınması bazı Avrupa ülkelerinin temsilci sayısında azalma getirecek. Bakan, konunun IMF’nin gelecek ay yapılacak yıllık toplantısında tartışılmasını umduğunu aktardı. Ajansa konuşan eski IMF yöneticisi Domenico Lombardi de Avrupa ülkelerinin Türkiye’nin bir koltuğu Belçika ile sıralı olarak kullanacağı bir teklif hazırlığında olduklarını belirtti. Eski yönetici, “Türkiye’nin temsil talebi uzun yılllardır var, şimdi böyle bir fırsat penceresi oluşmuş görünüyor” dedi.

TÜKETİCİ UMUTLANDI

Kriz yılında bile rekor kâr açıklayan bankaların kredi kartından aidat alması tepki çekiyor. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) kuruluş yıldönümünde, banka işlem ücretlerinin yüksekliğinden şikayet etmesi ve "Bankalar yüksek işlem ücreti alıyor, gerekli düzenleme mutlaka yapılmalı." demesi, tüketiciler tarafından memnuniyetle karşılandı. (Star- Zaman)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler