YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Babacan rakamları açıkladı
Babacan rakamları açıkladı
02 Haziran 2011 08:47
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 31 Mayıs itibariyle sona eren yeniden yapılandırma kapsamında 58 milyar 300 milyon liralık borcun yapılandırıldığını açıkladı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasında kesinleşmiş son rakamları açıklarken, 4-B kapsamındaki 300 bin sözleşmeli memurun da 4-A kapsamından kadrolu yapılacağını duyurdu. CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Hande Fırat’ın sorularını yanıtlayan Ali Babacan, 31 Mayıs’ta sona eren yeniden yapılandırmanın sonuçlarına ve 4-B’li memura ilişkin ilişkin şu bilgileri verdi:

Posta geliyor, rakam yükselecek

Gelir İdaresi’ne 5 milyon 78 bin, Sosyal Güvenlik Kurumu’na da (SGK) 1 milyon 887 bin başvuru geldi. Toplam 58 milyar 300 milyon liralık borcun yapılandırıldığını bildirdi. Cumhuriyet tarihinin en geniş kapsamlı yeniden yapılandırması olarak kayda geçti. Bazı kurumlara halen postayla başvurular yapılıyor. Postayla başvuruların gelmesinin biraz daha vakit alması ve Gelir İdaresi ile SGK’ya başvuruların elektronik posta ve normal postayla yapılması nedeniyle ilave rakamlar gelebilecek.

Ödemede kullanılacak

Tutar beklentinin üzerinde ama bu henüz nakit tahsilat anlamına gelmiyor. Peşin ödeyenler için dahi bu ayın sonuna kadar süre var. Taksit yapmak isteyenler hazirandan sonra ilk ödemeyi yapacak. Kasaya girmeden herhangi bir adım atmak, toplanan yeni parayla alakalı herhangi bir karar vermek istemiyoruz. Belki Türkiye’nin rekabet gücünü artıracak alt yapı yatırımlarına da bir kısmı yönlendirilebilecek. Cari açık yüksek seyrettiği için kamu maliyesi tarafında da dikkatli hareket etmek gerekiyor. Bu nedenle tercihimiz bunu borç geri ödemesinde kullanmak.

Düzenleme yapılacak

4-B kapsamındaki bütün personelin 4-A kapsamına alınmasıyla ilgili Başbakan’ın kararı ve talimatı var. Dolayısıyla bu aktarılacak ancak şu da var ki Türkiye’nin en ücra köşesine kadar devletin hizmet götürmesi gerekiyor. Genelde sözleşmeli personel özellikle taşra da normal kadrolu personelin pek gitmek istemediği alanlarda çalışıyor. 4-B kapsamındaki personeli 4-A’ya alacağız. Ancak Türkiye’ye hizmetin ulaşabilmesinde bir aksaklık olmamasıyla ilgili bazı adımlar atılacak. Bu kapsamda muhtemelen bir yasal düzenleme yapılacak.

Hukukçular arasında ihtilaf var

Daha önce bir kanun hükmünde kararname yetkisi aldık. Bu yetki yasasının bunun için kullanılır kullanılmaz hukukçular arasında ciddi bir ihtilaf var, sözleşmeli personelimiz bir yıl süreyle sözleşme yapıyor. Şimdiye kadar sözleşmesi yenilenmeyen personel yok. Bunun zamanlamasını çok büyük bir mesele haline getirmemiz lazım. Bunu yapacağız ama düzenleme kanun hükmünde kararname konusunda hukukçuların biraz ihtilafı var ama bizim kararımız karar olduktan sonra, zaten bir kaç ay önce olmuş sonra olmuş önemli değil.

Frene bastığınızda araba hemen durmaz

Ali Babacan, “Merkez Bankası seçim öncesi moral düzeltmeye çalışıyor” iddialarına yanıt verirken, şunları dile getirdi: “Merkez Bankası bağımsız bir kuruluş. Kararlar seçim takvimine göre alınmaz. Bu yeni yönetimi baskı altına almak, hükümetle biraz mesafeyi açmak, bankayı yanlış yönlendirmeye çalışmaktır. Zaten ‘Tedbirlerin sonuç vermesi biraz zaman alacaktır’ diyorduk. Frene bastığınızda araba hemen durmaz. Dolayısıyla sonuçları görmeye başladık. Kredi hacmindeki ivmelenme makul seviyelere inmeye başladı.”

İdeolojik eğilimli sivil toplum örgütü kim

Bakan Ali Babacan, Bankalar Birliği genel kurulundaki konuşmasında kullandığı ‘ideolojik eğilimli sivil toplum örgütü (STK)’ sözü ile TÜSİAD’ı kast etmediğini söyledi. “TÜSİAD ya da her hangi bir kuruluşu kastetmedim. Genel bir ifadeydi. O kuruluşlar herhalde kendilerini biliyordur” diyen Babacan, “Seçim zamanında bu ideolojik eğilimler bir kısmında çok hakim olabiliyor” dedi.

Acemi IMF’ciden sağlam analiz yapması beklenmez

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye ile ilgili son IMF raporunun yayımlanmasının neden engellendiğini açıklarken, ‘Acemi analistlere’ yorum yaptırılamayacağını söyledi. Gelişmekte olan tüm ülkelerde ve Avrupa’da risk algısında büyüme olduğuna dikkat çeken Babacan, “Uluslararası Para Fonu, her ülke hakkında raporlar yayınlıyor, analizler yapıyor. Bir iki ekonomist oturup yorum yapıyor. 2003’ten bu yana raporlarla ilgili tavrımız çok açık. Saf rakamsal veriyse burada sorun yok ama iş yorumsa bizim mutabık kalmadığımız yorumlar varsa biz onların açıklanmasına izin vermeyiz diyoruz” dedi. Babacan, Türkiye’ye bakan IMF ekibinin de değiştiğini, Türkiye masasına sorun yaşanan ülkelerin elemanlarının kaydırıldığını belirtti. (Hürriyet)
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler