YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Az yakıt harcamak için ne yapmalı?
Az yakıt harcamak için ne yapmalı?
23 Ocak 2011 08:37
Akaryakıtta fiyatlar tavan yapınca araç sahipleri kemer sıkmaya başladı. Peki daha az yakıt tüketmek için ne yapabiliriz? Aşırı hız yapmamak ilk sırasında...Araç bakımlarını zamanında yaptırmak, sık aralıklarla yakıt almamak da listede yer alıyor.

Akaryakıt fiyatlarında meydana gelen yükseliş, tasarrufun önemini artırdı. Bazı sürücüler, araçlarını tamamen otoparka çekerken, bazıları ise mecburi olmadıkça trafiğe çıkmamayı tercih ediyor.

Akaryakıt şirketleri ise bir taraftan satışları artırmanın hesabını yaparken, diğer yandan araç sahiplerinin sürüş alışkanlıklarını değiştirerek ciddi tasarruf yapabileceklerine işaret ediyor. Önerilerin başında; araç bakımını düzenli yapmak, agresif araç kullanımından sakınmak, yoğun trafiğe çıkmamak ve aşırı hız yapmamak geliyor.

Son olarak sektörün önde gelen şirketlerinden Shell, tasarrufla ilgili önemli bir çalışmaya imza attı. Shell'in çalışmasına göre arabayı yumuşak kullanmak çok önemli. Ne kadar hızlı gidilirse o kadar fazla rüzgâr direnci ile karşılaşılıyor. Saatte 12 kilometrelik bir fark, yakıt tüketimini yüzde 23 oranında artırıyor. Hızınızı koruyun. Örneğin trafik lambalarında beklememek için lambalara yaklaşırken hızınızı azaltın. Ya da bir tepenin eteğine yaklaşırken hızınızı biraz artırın. Araştırmada dikkat çeken bir diğer nokta da, bilinenin aksine sık yakıt almanın masrafı artırması. Bu sebeple küçük dolumdan kaçınmak gerekiyor. Tasarruf yapabilmek için yolculukların önceden planlanması çok önemli. Gün içinde yapılacak kısa yolculuklar tek seferde ve topluca yapılabilir.   Zaman

yakittuketimi_k.jpg

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler