YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ayran petrolden daha pahalı
Ayran petrolden daha pahalı
18 Kasım 2014 18:00
İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ali Reza Bikdeli, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle bir araya geldi.

İran'ın yaptırım uygulanabilecek bir ülke olmadığını söyleyen Bikdeli, ''Yaptırım uygulayanlar kendilerini İran'ın ekonomik avantajlarından mahrum bırakıyorlar. Bu ülkeler, yanlışlarından dönme yolları arıyorlar'' dedi.

"Bir petrol varil 77.9 dolar, ayran ise 190 dolar"

İran'ın petrol fiyatlarının düşmesinden etkilenmemesi için girişimde bulunduklarını dile getiren Bikdeli, şöyle konuştu:

"Şayet petrol bizim değil de belirli güçlerin elinde olsaydı, o zaman bugünkü fiyatını görürdünüz. 159 litrelik bir petrol varili 77.9 dolara denk geliyor. Şu anda 159 litre Coca-Cola 140, şalgam suyu 182, ayran 190, zeytinyağı 2 bin 370 dolara denk geliyor."

"En iyi güzergah Türkiye"

İran ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geleceği açısından doğalgazın önemli rolü bulunduğuna dikkati çeken Bikdeli, Türkiye'nin doğalgaz fiyatının düşürülmesi için tahkime başvurduğunu ve sonuç ne olursa olsun her iki tarafın da buna uyacağını söyledi.

İran gazının Türkiye üzerinden batıya ulaştırılması konusuna da değinen Bikdeli, ''İran gazının geçişi için en iyi güzergâh Türkiye'' dedi. 

Tır sorunu 10 güne çözülüyor

Bikdeli, iki ülke arasında soruna dönüşen TIR konusunda da bilgi verdi. Büyükelçi, ''Uzlaşma sağladık, 10 gün içinde yürürlüğe girecek'' dedi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler