YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ayın 14'ünü bekleyin
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 'Ayın 14'ünü bekleyin, ihracatçılara yapılan yanlış değerlendirmelerden dolayı birçok insanın yüzü kızaracak.' dedi.
Ayın 14'ünü bekleyin
10 Şubat 2012 / 23:31 Güncelleme: 10 Şubat 2012 / 23:33

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 14 Şubat Salı günü düzenleyecekleri bir toplantıyla Türkiye'nin ithalat kalemlerini tek tek değerlendireceklerini belirterek, ''Ayın 14'ünü bekleyin. İhracatçılara yapılan yanlış değerlendirmeden dolayı bir çok insanın yüzü kızaracak. İthalatın müsebbibi ihracatçılar değil'' dedi.

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından Kaya Termal Oteli'nde düzenlenen ''İhracatın Yıldızları'' ödül törenine katılan Çağlayan, ''Bir cent, bir dolar yapsa dahi tüm ihracatçıların başının üzerinde yerinin bulunduğunu'', ödül alan, almayan tüm ihracatçıları gönülden tebrik ettiğini belirtti.

''Biz o bir dolarları, bir centleri üst üste koyarak dünyanın yangın yerine döndüğü, ihracat yaptığımız Avrupa'da birçok ülkenin yoğun bakım çadırına girdiği, ihracatın yüzde 25'inden fazlasını yaptığımız Afrika kıtasında son derece sıkıntılı geçen günlere rağmen ihracatçımız 135 milyar dolarla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık'' diyen Çağlayan, bu başarılardan bahsettiğinde kendisine ''ithalattan da bahset'' diyenlerin olduğunu söyledi.

Kendisinin ihracatın olduğu gibi ithalatın da bakanı olduğunu, ''Sadece bakmadığını, aynı zamanda iyi gördüğünü'' belirten Çağlayan, şöyle devam etti:

''İthalatla ilgili salı günü, ayın 14'ünde ithalatla ilgili tüm kalemleri tek tek açıklayacağımız önemli bir toplantıyı gerçekleştireceğiz. İthalat Türkiye'nin ayıbı değil, niye, neden yaptığımızı, dış ticaret açığını neden verdiğimizi konuşacağız. Bugün buraya ödül almaya gelen, 2011 yılında adeta barut fıçısına dönmüş bölgelerde ihracatı artıran 55 bin ihracatçıya maalesef isnat edilen, bana göre bilgisizce, cahilane bir yaklaşımla yapılan hatayı düzeltmek adına söylüyorum. Deniliyor ki 'Türkiye'de ihracat yapılıyor, iyi hoş güzel de ama ihracat ithalatla yapılıyor'. 'Keşke ihracat yapmasak' diyenler bile ortaya çıkabiliyor. Şimdi onlara buradan diyorum ki ayın 14'ünü bekleyin. İhracatçılara yapılan bu yanlış değerlendirmeden dolayı birçok insanın yüzü kızaracak. İthalatın müsebbibi ihracatçılar değil.''

Çağlayan, İzmir'in ihracatı, sanayisiyle, serbest bölgesiyle Türkiye için önemli bir model olduğunu, 2020 EXPO'sunun da kazandırılmasıyla kentin tüm dünyaya takdim edilmiş olacağını söyledi. AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler