YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Ayı sigortası" arıcıları sevindirdi
"Ayı sigortası" arıcıları sevindirdi
29 Mart 2015 17:04
Arıcıların girişimleriyle, "ayı saldırıları" sonucu oluşan zararın Tarım Sigortaları Havuzu kapsamına alınması üreticileri memnun etti.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, yaptığı açıklamada, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) ile yaptıkları görüşmelerin olumlu sonuçlandığını belirterek, binlerce arıcının beklediği kararın üreticilerin lehine çıktığını söyledi.

Ayıların yıllardır özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde bulunan gezginci arıcıların kovanlarına parçalayarak zarar verdiğini ve üreticilerin bu zararlarını karşılayamamasına çok üzüldüklerini ifade eden Yılmaz, "Bundan sonra böyle bir şey olmayacak. Bundan sonra kovanlarını sigorta yaptıran üreticilerimizin ayı saldırıları sonucunda oluşan zararları TARSİM tarafından karşılanacak" ifadesini kullandı.

Yılmaz, ayı saldırısı sonucu kovanları parçalanan üreticiye kovan başı 175 lira ödeme yapılacağına dikkati çekerek, bu rakamın TARSİM yetkililerince yapılacak hasar tespitine göre değişebileceğini vurguladı. Yılmaz, "Eğer kovan çok az zarar görmüşse fiyat düşebiliyor ancak tümden bir kovan zarar görmüşse üreticiye kovan başı 175 lira ödeme yapılacak" diye konuştu.

Üreticiler memnun

Bal üreticileri de "ayı sigortası"nın TARSİM kapsamına alınmasından dolayı memnuniyetlerini dile getirdi.

Ordulu üreticilerden Neşet Nuhoğlu, özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde arıcılık yapan üreticilerin ayı saldırılarıyla sıkça karşılaştığını söyledi.

Ayıların, arı kovanlarına ciddi anlamda zarar verdiğini belirten Nuhoğlu, "Ayının kanunen vurulması yasak. O nedenle arıcılarımıza ayı sigortası getirilmesi çok önemli ve isabetli olmuştur. Bundan sonra arıcılarımız özellikle bunu ihmal etmez ve yaptırır. Bizim bu konudaki zararlarımız daha önce karşılanmıyordu. Artık karşılanmış olacak" değerlendirmesinde bulundu.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler