YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa'ya noel için 50 milyon dal Türk çiçeği
Avrupa'ya noel için 50 milyon dal Türk çiçeği
03 Aralık 2014 09:58
Hristiyanların 24 Aralık'ta başlayan Christmas Bayramı (Noel) için Antalya'dan Avrupa'nın 36 ülkesine bu yıl başta karanfil olmak üzere 50 milyon dal kesme çiçek ile kapı ve masa süslemelerinde kullanılan 1 milyon 200 bin çelenk gönderiliyor.

Hristiyan dininde her yıl 24 Aralık'ta başlayıp 26 Aralık'a kadar devam eden ve İsa'nın doğumgünü olarak kabul edilen Chrismast veya Noel olarak da bilinen bu kutsal dönem için bu yıl yine kutlamalarda Türk çiçekleri kullanılacak.

Antalya'da üretimi yapılan başta karanfil olmak üzere Gerbera, Ronanculus ve demet çiçek süslemelerinde kullanılan yeşilliklerden oluşan 50 milyon dal çiçeğin ihracatına başlanıldı.

Türk çiçek sektörünce kesme çiçeğin yanısıra Avrupa ülkelerine Noel kutlamaları için Antalya, Isparta ve Burdur'da köylüler tarafından dağlardan toplanan bitkilerden yapılan 1 milyon 200 bin çelenk de ihraç ediliyor.

Geçen yıla göre hem kesme çiçek hem de çelenk ihracatında yüzde 20'lik artış sağlayan ihracatçıların geliri ise 10 milyon dolar olacak. Toplam 36 Avrupa ülkesine yapılan ihracatta öne çıkan ülkeleri ise İngiltere, Hollanda, Almanya, Fransa oluşturuyor.

 

DHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler