YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa'ya fark attık!
Türkiye’de vatandaşın satın alma gücü hepsinden az olmasına rağmen Avrupa’nın açık ara en pahalı benzinini kullanılıyor.
Avrupa'ya fark attık!
09 Aralık 2010 / 07:55 Güncelleme: 09 Aralık 2010 / 07:56

Akaryakıt fiyatlarında yapılan son artışla birlikte 95 oktan benzinin litresi 3,87 liraya, 97 oktanın ise 4,01 liraya çıktı. Hal böyle olunca eleştiriler de başlamış oldu.

1 varil ham petrol 150 dolarken bile 1 litre benzin 3.34 TL’ye satılıyordu. Petrolün varili 40 dolarlara kadar düştü ancak benzin Türkiye’de ucuzlamadı. Aradaki fark vergi artışı ile kapatıldı. 1 varil petrol 80 dolardan 88 dolara çıkınca benzine son 1 haftada ikinci zam geldi. Türkiye’de vatandaşın satın alma gücü hepsinden az olmasına rağmen Avrupa’nın açık ara en pahalı benzinini kullanılıyor.

"GÖZÜMÜZ AYDIN"
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, firmaların dünyadaki petrol fiyatlarındaki yükselişi gerekçe göstererek akaryakıta zam yaptığını söyledi.

Benzin fiyatlarında 4 lira sınırının aşıldığını ifade eden Kaya, şunları kaydetti:

''Az kullanılsa da 97 oktan benzinde litre fiyatları 4 lirayı geçti. Gözümüz aydın. Geçen hafta da zam yapılmıştı. Günde 1 kuruş zam yapılıyor. Dünyanın en pahalı yakıtını hem biz kullanıyoruz hem de en yüksek vergiyi biz veriyoruz. Bu rakamlarla birlikte benzinin litresi aslında 1,20 lira. Gerisi vergi. EPDK, firmaları uyarabilir, 'Dünyada fiyatlar bu şekilde yükselmiyor siz neden yükseltiyorsunuz' diye sorabilir. Firmaların aynı anda nasıl zam yaptığını sorgulaması gerekiyor.''

Kaya, denetim yapılmadığı için firmaların kendi inisiyatiflerinde artışa gittiğini ileri sürerek, ''İnceleme yapılmıyorsa, sektör düzenlenmiyorsa tüketici benzinde 5 lirayı kısa zamanda görecektir. Çünkü firmalar istediği gibi fiyat uyguluyorlar. Rekabetin olmadığı ortamda firmalar kartelleşiyorlar. En azından benzinden alınan verginin düşürülmesini istiyoruz. Tüketiciye bu kadar yüklenilmemeli'' diye konuştu.

VERGİ ARTTIĞI İÇİN  ZAM GELİYOR
Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş'in soru önergesine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın verdiği yanıt son dört yılda benzin tüketimi azalırken akaryakıttan alınan verginin arttığını ortaya çıkarmıştı.

Yıldız'ın verdiği bilgiye göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EDPK) rakamlarıyla 2007'den bugüne kadar benzin türlerindeki tüketim azaldı. 2007'de benzin türlerindeki tüketim miktarı 2 milyon 490 bin 410, 2008'de 2 milyon 323 bin 398, 2009'da ise 2 milyon 186 bin 708 ton oldu, bu yılın ilk 6 ayındaki tüketim ise 965 bin 383 ton olarak gerçekleşti.

AJANSLAR

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler