YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa'da stres devam edecek
Avrupa'da stres devam edecek
28 Ekim 2014 12:08
Avro Bölglesi'ndeki 25 bankanın stres testinden geçmemesini değerlendiren uzmanlar, Avrupa'nın bu konudaki sıkıntısının süreceğini belirtiyor. İtalya'nın zor durumunun 2015'e kadar süreceği vurgulanıyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB)'nin, Avro Bölgesi bankalarının 'aktif kalitesinin' incelendiği ve 'stres testi'ni kapsayan değerlendirmesinde, 25 bankada 25 milyar avroluk sermaye açığının tespitini değerlendiren uzmanlar Avro Bölgesi'nde daha etkili politikaların uygulanması gerektiğini söyledi. IHS Global Insight Avrupa ve İngiltere Başekonomisti Howard Archer, ECB'nin değerlendirmesinin, bankacılık sektöründeki güveni artırabileceğini ve bunun önemli bir gelişme sağlayabileceğini, ancak bölgenin zayıf ekonomisi için tek başına yeterli olmayacağını belirtti. Avro Bölgesi'nde daha etkili politikaların uygulanması gerektiğini söyleyen Archer, özellikle İtalya ve Fransa'nın yapısal reformlara önem vermesi gerektiğini vurguladı.
 

IHS Global İnsight Kıdemli Ekonomisti Raj Badiani de 9 İtalyan bankasının testi geçememesinin ülkenin bankacılık sektörünün ne kadar zor bir durumda olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti. Badiani, İtalyan bankalarındaki bu durumun 2015 yılında da devam edeceğini dile getirdi

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Avro Bölgesi bankalarının 'aktif kalitesinin' incelendiği ve bankalara ilişkin stres testini kapsayan kapsamlı değerlendirmesinde, dün 130 banka arasında 25 bankada 25 milyar avroluk sermaye açığının tespit edildiğini açıkladı. İtalya'da 9 banka testi geçemezken, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde de 3 banka stres testinde başarısız oldu.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler