YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa'da ağustosta sanayi üretimi düştü
Avrupa'da ağustosta sanayi üretimi düştü
14 Ekim 2014 13:47
Sanayi üretimi ağustos ayında bir önceki aya göre Avro Bölgesi'nde yüzde 1,8, Avrupa Birliği'nde (AB) yüzde 1,4 azaldı. Avro Bölgesi'nde ağustosta sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 1,9, AB'de de yüzde 0,8 geriledi.

Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) açıkladığı verilere göre, 18 üyeli Avro Bölgesi'nde mevsimsellikten arındırılmış ağustos ayı sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,8 azalış kaydetti. Söz konusu oran 28 üyeli AB'de de yüzde 1,4 geriledi.

Ağustosta, sanayi üretimi yıllık bazda ise Avro Bölgesi'nde yüzde 1,9 ve AB'de de yüzde 0,8 azaldı. Sanayi üretimi temmuz ayında Avro Bölgesi'nde yüzde 0,9, AB'de de yüzde 0,7 artış kaydetmişti.

Avro Bölgesi'nde bir önceki aya kıyasla sanayi üretimindeki azalışı sermaye malları üretimi yüzde 4,8, ara malı üretimi yüzde 0,7, dayanıksız tüketim malları üretimi yüzde 0,2 azalarak olumsuz etkilerken, dayanıklı tüketim malları üretimi ise yüzde 0,2 ve enerji üretimi de yüzde 1,2 artış kaydetti.

Avrupa'nın lokomotifi Almanya'da sanayi üretimi yüzde 4,3 geriledi 

AB'deki aylık azalışta ise sermaye malları üretiminin yüzde 4,3 ve ara malı üretiminin yüzde yüzde 0,4 gerilemesi etkili oldu. AB'de dayanıksız tüketim malları üretimi yüzde 0,2, dayanıklı tüketim malları üretimi yüzde 0,6 ve enerji üretimi de yüzde 1,2 yükseldi.

AB ülkeleri içinde sanayi üretiminde aylık bazda en yüksek azalış yüzde 5,8'lik oranla Macaristan'da gerçekleşirken, en fazla artış ise yüzde 6,9 ile Danimarka'da gerçekleşti. Avrupa'nın lokomotif ülkesi Almanya'da ise ağustos ayı sanayi üretimi yüzde 4,3 gerileme kaydetti.

Enerji üretimi yıllık bazda Avro Bölgesi'nde yüzde 3,5 azaldı

Avro Bölgesi'nde sanayi üretiminin yıllık bazdaki azalışa en fazla olumsuz etkiyi sermaye malı üretimi ve enerji üretimdeki azalış yaptı. Sermaye malı üretimi yıllık bazda yüzde 3,7, enerji üretimi yüzde 3,5, dayanıklı tüketici malları üretimi yüzde 2,9 ve ara malı üretimi de yüzde 1,1 azalırken, dayanıksız tüketim malları üretimi ise yüzde 1,4 arttı. 

Öte yandan yıllık bazda AB üyesi ülkeler içinde sanayi üretiminin en fazla azaldığı ülke yüzde 7 ile Malta olurken, en fazla artış ise yüzde 18,3'le ile İrlanda'da kaydedildi. 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler