YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"AVM’lerde indirim oyunu hiç bitmiyor"
"AVM’lerde indirim oyunu hiç bitmiyor"
08 Aralık 2013 11:58
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yılbaşı sebebiyle AVM’lerin süslenerek indirim reklamlarının arttığını ve bu reklamların tüketiciyi yanılttığını belirtti.

Yılbaşı sebebiyle AVM’lerin süslenerek indirim reklamlarının arttığını ve bu reklamların tüketiciyi yanılttığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Daha kışı yeni yaşamaya başlıyoruz. Ama yeni yıl nedeniyle yüzde 50’yi aşkın indirimler vitrinleri süslemeye başladı. Vatandaşlarımız vitrindeki 50+40 indirimi görünce bu kadar kar mı olur diye kendi kendine soruyor. Böylece esnaf zan altında kalıyor. Bu olumsuzluklara son verilmesi için acilen taslağı hazır olan ‘Perakende sektörünü düzenleyen Yasa’ çıkarılmalıdır. Çünkü yasanın çıkması ile aylarca süren indirimli satış uygulamalarına çeki-düzen getirilmelidir. Yasanın çıkması uzadıkça giyimden gıdaya her alanda yaşanan haksız rekabetten en büyük zararı küçük esnaf görüyor” dedi.

“Mevsimsel indirim dönemleri belirlenmeli”

Firmaların mevsimsel olarak sezon değişikliklerinde ellerindeki malları ve depolarındaki stok malları eritebilmek için en yaygın kullanılan yöntemin indirimli satışlar olduğunu belirten Palandöken, “Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da indirimli satışlar belirli bir dönemde ve belirli bir sürede yapılmaktadır. Kış indirimi dönemi Ocak ayı başı ile Şubat ortası, yaz indirimi ise, Temmuz başı ile Ağustos ortasıdır. Ülkemizde indirimli ve tasfiye satışlarının belirli bir dönem ve süresi olmadığından piyasalarda düzensizlik oluşmakta, tüketiciler yanıltılmakta ve yanlış tüketim eğilimleri oluşturulmaktadır. Bu düzensizliğin mutlaka önüne geçilmelidir. Konuyla ilgili olarak mutlaka meslek odalarının görüşleri alınmalı ve indirimler konusunda odalar yetkilendirilmelidir. İndirim yapıyoruz diyerek bir çeşit vatandaş kandırılmaktadır. Müşteriyi mağazaya çekmek için yanıltıcı indirim reklamları yapılmaktadır. Örneğin bir malda veya bir reyonda indirim yapılıyor. Ama bu mağazanın tamamında indirim varmış gibi reklam yapılıyor. Ben buna tuzak mal diyorum. Müşteriyi içeri çekmek için yanıltıcı indirim yapılıyor. Buradaki tek amaç insanlara ihtiyacından farklı malların satılmasıdır” diye konuştu.

“İhtiyaç doğrultusunda aşışveriş yapılmalı”

Yaz aylarında tatil harcamalarının kartları doldurduğunu da ve yapılan yoğun harcamalar nedeniyle kredi kartlarının limitlerinin dolduğunu anlatan Palandöken, “Halkımız indirimlerden sadece ihtiyaçları doğrultusunda alış veriş yapmalıdır. Eğer alışverişten sonra ‘Ben bunları neden aldım’? diye kendi kendine soruyorsa tüketici ihtiyacı olmayan bir mal almıştır. Bu bir aldatmacadır. Tüketicileri psikolojik etki altına alarak, aşırı tüketime teşvik etmektedir. Ciddi firmalar da bu tür indirimlerden şikâyetçidir. Kurallara uygun davranan ticari firmalar, yan dükkânlardaki kuralsız uygulamalar nedeniyle haksız rekabete maruz kalmaktan şikâyetçiler” dedi.

 

İHA

12:28
 // SADECE 999999999.90 TL!
En çok da, şu 99 lu fiyatlara uyuz oluyorum. 5 kuruş için 5tl yi bozdurdum. Utanmadan 5 kuruşu bekliyorlar. Ben de bunlara inat, fiyatı 5.95 olan bir ürünü, 6 tl verip, 5 kuruşumu istedim. Bayan kasiyer, şöle bir süzdükten sonra, hıh! der gibi, asık bir suratla 5 kuruşumu verdi. Ben ki, günde 20 30 tl iddiaya bağış yapan biriyim. Ama o 5 kuruşu onlardan almam, bana 5 bin tl ikramiye gibi geldi. Çok iyi de yapmışım ve şu anda çok bahtiyar ve huzurluyum....
08 Aralık 2013 12:28
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler