YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AVM'lerde büyük kriz var!
AVM'lerde büyük kriz var!
29 Ağustos 2014 11:10
Yaz durgunluğu, tüketici güvenindeki azalış inşaat sektörünü olduğu gibi alışveriş merkezlerini de vurmaya başladı. Bazı AVM’lerden endişe verici sinyaller geliyor.

Özellikle Arap turistler sayesinde yaz aylarındaki durgunluğu bir şekilde atlatmayı başaran AVM’lerin sonbaharda yaşadıkları sıkıntıların daha da artabileceği vurgulanıyor.

Media Markt Meydan’ı 20 gün önce boşalttı

Alman Metro Group’un yatırımlarından olan Meydan Merter AVM’de lokomotif özelliğindeki markalar; Metro’nun markaları Real ve Media Markt idi. Pazarda epeydir sıkıntılı olan Real’in 12 mağazası geçtiğimiz günlerde Hacı Duran Beğendik’e satıldı.

Media Markt ise 20 gün önce bu AVM’deki mağazasını boşalttı. Media Markt’ın alışveriş merkezindeki en büyük ikinci mağazasını kapatma kararında durgunluk ve ziyaretçi sirkülasyonun azlığı yüzünden istenen satış rakamlarına ulaşamamasının etkili olduğu belirtiliyor.

Media Markt’ın ardından başka markaların da dükkanları boşaltmaya başladığı gelen haberler arasında... Bu arada Ümraniye’deki Meydan’ı Gülaylar Grup’a satan Metro, uzun zamandır Merter’e de müşteri arıyor. 
 
Markalar para toplayıp tuvaletleri temizletiyor
 
Carrefoursa Ümraniye AVM, ulusal ve uluslararası markalardan oluşan 89 mağazası ve yaklaşık 16 bin metrekare alana sahip CarrefourSA hipermarketi ile öne çıkan bir AVM’ydi. AVM’ydi diyoruz zira CarrefourSa 15 Temmuz’da AVM’deki mağazasını kapattı.

Mustafa Katırcıoğlu’nun mal sahibi olduğu AVM’de alt kiralamaları da yapan CarrefourSa, kendi mağazasında 6 bin metrekarelik bir bölümü Fransız Conforama’ya kiraladı. Ancak ev dekorasyonu alanında büyük iddialarla pazara giren Conforama 1 yılı dolmadan pazardan çıktı.

CarrefourSa ile birlikte bazı markaların da AVM’den çıktığı, kayyum atanmasının gündemde olduğu ifade ediliyor. AVM’de kalan markalar ise sıkıntılı. Güvenlik hizmeti var ancak tuvalet temizliği gibi temel ihtiyaçları markalar aralarında para toplayarak hallediyor.

Ortaklar sıkıntılı kayyum gündemde

Canpark Ümraniye AVM, Şubat ayında açıldı. İstanbul’da en çok ciro yapan ikinci cadde konumunda olan Alemdağ Caddesi üzerinde yer alan ve 180 mağazanın hizmet verdiği alışveriş merkezinin  ortakları Uzman İnşaat ve Mutlu İnşaat. Mal sahibi ise Ramsey’in patronu Remzi Gür’ün kuzeni Can Gür...

Canpark AVM’de ortaklar arasında iletişim sorunu olduğu ve kayyum atanmasının gündemde olduğu belirtiliyor. Ortaklara yakın çevreler,  AVM’nin konumu ve ziyaretçi trafiğinden çok ortaklar arasındaki iletişim sorunu kriz yarattı. Ortaklar arasındaki sorun yüzünden kayyum atanması isteniyor. Yakın zamanda bu konuda gelişme yaşanabilir” değerlendirmesini yaptı.

 

VATAN

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler