YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AVM açılışında çeyrek altın izdihamı
AVM açılışında çeyrek altın izdihamı
31 Mayıs 2015 08:52
KOCAELİ'nin Darıca İlçesi'nde bugün hizmete giren ilçenin ilk alışveriş merkezi Darıca Park AVM'nin açılışında, mağazalardan en az 199 TL'lik alışveriş yapacak ilk 199 kişiye birer çeyrek altın verilmesi nedeniyle büyük izdiham yaşandı.

Darıcalı'ların yanı sıra Gebze ve Çayırova'dan da birçok vatandaş çeyrek altın alabilmek için sabah erkenden kuyruğa girdi. 

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde SMA Metrostar Grup tarafından yaptırılan Darıca Park AVM'nin açılışına İstanbul Vali Yardımcılarından Osman Ateş, Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Gebze ve Darıca ilçe emniyet müdürleri, Gebze Merkez Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hakan Höbek, SMA Metrostar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Örs ile yüzlerce vatandaş katıldı. 

Yatırım maliyeti yaklaşık 10 milyon dolar olan mağazanın açılışı öncesinde, buradaki mağazalardan en az 199 TL'lik alışveriş yapacak ilk 199 kişiye çeyrek altın verileceği duyuruldu. Bu nedenle szabah erkenden AVM önünde uzun kuyruklar oluştu. Açılışla birlikte içeriye gidren ve alışveriş yaparar ilgililere gidip fatura belgesini gösteren 199 kişi çeyrek altınlarını aldı. 199 kişi tamamlanınca daha sonra gelenler altın alamadıkları için üzüldü.

AVM SAHİBİ ABDULLAH ÖRS'ÜN AÇIKLAMALARI
"Ben 1995'te beri Darıca'dayım. Darıca'nın bütün mahallelerini, sokaklarını çok iyi bilirim. 2 yıl önce buraya bir AV M kazandıralım, yapmadan önce de bir araştırma yapalım dedik. Darıca nasıl bir şey istiyor? Ne istiyor? İhtiyacı ne? Bunları öğrenmek için yaklaşık bin kişilik bir anket yaptık. Ev ev gezerek bin kişilik bir anket yaptık. Bu anket sonucuna göre de dedik ki; hem butik, hem de bütün dünya markalarını bir araya getirebileceğimiz ve Darıca'nın da dışarıya çıkıp alışveriş yapmasını engellemek için, Darıca'ya yakışacak bir şekilde AVM yapmak istedik.

Sadece Darıca'da olmasın Gebze'yi, Dilovası'nı ilave edelim dedik ve on bin metrekare kapalı alan altı bin beş yüz metrekarelik bir alana nezih, çeşitlerin bol olduğu, ihtiyaçların giderilebileceği ve en önemlisi bizim çocuklarımız.. Yaptığımız anket sonuçlarına göre en çok hoşuma giden de bir tane çocuk parkı istiyoruz. Bu çocuk parkının da yüzde 65'i bin kişinin arasından çıktı. Bin iki yüz elli metrekare sadece çocuk alanımız. AVM'yi elimizden geldiği kadar bölgemize yakışacak şekilde yaptık.
Burayı yaparken hiçbir şekilde fiyata endeksli olmadık. Ali İhsan Bey ile değerlendirme yaptık. Yaklaşık on milyon Dolar gibi bir maliyeti oldu. Altı-yedi yılda geri döneceğini tahmin ediyoruz. Bizim için kira, para hiç önemli değil, buradaki mağazalarımızın mutlu olmasını istiyorum."

DANIŞMAN ALİ İHSAN ATAR'IN AÇIKLAMALARI
"Bu kadar yatırımcı ile çalışıyorum, yatırıma meraklı, etkinliğe meraklı bir yatırımcı görmedim. Buradaki başarı Abdullah Bey'indir. Bizim önümüzü açtı. Ne istediysek bir tane itiraz etmeden verdi. Sonuçta gördüğünüz gibi ortada. Bizim burada en önemli şeyimiz, perakende sektöründe 6.000-6.500m2 alan çok küçük bir alandır. Bu alanda yeterli markalar oluşmadığı düşüncesinde olarak büyük markalar girmezler. Ama görüldüğü gibi Türkiye'nin önde gelen markalarını buraya soktuk ve şimdi yöneticiler ile konuştum hepsi çok mutlular.

ALTIN DAĞITMA FİKRİ
Abdullah Örs: 12 yaşından beri sektörün içerisindeyim, ticaret ile uğraşıyorum. Şöyle dedik biz aslında, altını alışverişsiz vermeyi düşündük. İstişare yaptık bu altını nasıl olsa vereceğiz, verirken de burada bulunan mağazalarımızdan da faydalanalım 199 TL alışveriş yapan ilk 99 müşterimize çekilişsiz kurasız altınımızı vereceğiz dedik ve bugün de onun bereketini gördük."

HALK MUTLU
199 TL ve üzerinde alışveriş yapan vatandaşlar altın kuyruğuna girerek izdiham oluşturdu. Yaptıkları alış veriş tutarının 160 TL kadarını çeyrek altın sayesinde geri almış olanlar "kısa günün karı, Allah Razı olsun bunu yapanlardan. Bu arada Darıca’nın AVM’ye ihtiyacı vardı, bundan dolayı da teşekkür ederiz " şeklinde konuştular.

Etiketler:
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler