YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ATV ve Sabah resmen Çalık'ın oldu
ATV ve Sabah resmen Çalık'ın oldu
ATV ve Sabah resmen Çalık'ın oldu
22 Nisan 2008 / 20:34 Güncelleme: 22 Nisan 2008 / 00:00

Turkuvaz Radyo Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş, ATV-Sabah Ticari ve İktisadi Bütünlüğü satışıyla ilgili 1,1 milyar dolarlık ihale bedelini Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF) ödediğini duyurdu.


Turkuvaz'dan yapılan yazılı açıklamada, Fon Kurulunun, ihale bedelinin ödenebilmesi için alıcı şirket Turkuvaz Radyo Televizyon'a verdiği 60 günlük sürenin 25 Nisan Cuma günü sona ermesi bekleniyordu.
Açıklamada, ''TMSF tarafından 5 Aralık 2007 tarihinde düzenlenen ihaleyi, 1,1 milyar dolarlık teklifiyle kazanan Çalık Holding, bugün itibariyle ödemeyi yapıp devir teslim anlaşmasını imzalayarak medya grubunu devraldı. Bu çerçevede, ATV-Sabah İktisadi Ticari Bütünlüğü bünyesinde bulunan tüm hak ve varlıklar Turkuvaz AŞ bünyesine geçti'' denildi.


Çalık Grubu şirketlerinden Turkuvaz Radyo Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş, Katar menşeli medya kuruluşu Al Wasaeel International Media Co. ile sürdürülen görüşmelerin mutabakatla sonuçlandığını ve Al Wasaeel International Media'nın, mevzuata ve ihale şartnamesine uygun olarak şirkete yüzde 25 oranında ortak olduğunu bildirdi.


Turkuvaz Radyo Televizyon'dan yapılan yazılı açıklamada, şirketin bugün itibarıyla ihale bedelinin tamamını peşin olarak ödeyerek, devir teslim anlaşmasını imzaladığı ve ihale kapsamında yer alan tüm medya grubunu devraldığı belirtildi.


Açıklamada, ATV-Sabah İktisadi Ticari Bütünlüğü kapsamında yer alan ATV televizyonu, Radyo City, Sabah, Takvim, Günaydın, Yeni Asır ve Pas Fotomaç gazeteleri, Bebeğim ve Biz, Sinema, Sofra, Home Art, Şamdan Plus, Yeni Aktüel, Para, Global Enerji, Transport, Hukuki Perspektifler dergileri ile Turkuvaz Dağıtımın tüm hak ve varlıklarının artık Turkuvaz A.Ş. bünyesine geçtiği bildirildi.


Türkiye'de medya sektörünü yakından ilgilendiren bu satışın finansmanında, 750 milyon dolarlık meblağın, Vakıfbank ile Halkbank'tan alınan proje finansmanıyla karşılandığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:


''İhale tutarının kalan bölümü olan 500 milyon dolar ise grubumuz ve ortağımız tarafından hisseleri oranında konulmaktadır. Bu gelişmenin bir sonucu olarak Turkuvaz Medya Grubu, Türkiye'de ödenmiş sermayesi en yüksek medya grubu haline gelmiştir.


Özellikle belirtmek isteriz ki, ihalenin kazanılmasından bu yana, yerli yabancı pek çok kuruluştan gelen ortaklık teklifleri bizler için gurur kaynağı olmuştur. Bu teklifler arasında söz konusu şirketlerden kurumumuza en fazla sinerji sağlayacağına inandığımız Katar menşeli medya kuruluşu olan Al Wasaeel International Media Co. ile sürdürülen görüşmeler mutabakatla sonuçlanmış ve adı geçen şirket, mevzuata ve ihale şartnamesine uygun olarak Turkuvaz Radyo Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş'ye yüzde 25 oranında ortak olmuştur. Holdingimiz, bu ortaklıkla, faaliyet gösterdiği diğer sektörlerde olduğu gibi dünyanın önde gelen kuruluşlarıyla gerçekleştirmiş olduğu ortaklıklara ve stratejik işbirliklerine bir yenisini daha eklemiştir.''


Çalık Grubu şirketlerinden Turkuvaz Radyo Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş, sorumlu ve etik yayıncılık anlayışının, yayın politikalarının temelini oluşturacağını belirtti.


Turkuvaz Radyo Televizyondan yapılan yazılı açıklamada, ATV ve Sabah başta olmak üzere ihale kapsamında yer alan tüm yayınların, yıllardır sergilemiş olduğu başarılı ve sorumlu yayıncılık çizgisiyle Türk medyasının önemli ve değerli markaları haline geldiği, Türk kamuoyunun beğeni ve takdirini kazanan bu yayınların pek çok yeniliğe ve ilklere imza atarak sektörün gelişimine önemli katkılar sağladığı, kamunun haber alma özgürlüğünün önemli temsilcileri oldukları kaydedildi.


Açıklamada, ''Tüm yayınlarımız, bundan sonra da Turkuvaz çatısı altında bu işlevlerini daha güçlü ve etkili bir şekilde yerine getirmeye devam edeceklerdir. Çalık Holding olarak, medya sektöründe yer almanın, bir ticari faaliyette bulunmanın çok ötesinde, bir kamusal sorumluluğu beraberinde getirdiğini çok iyi biliyoruz. Sorumlu ve etik yayıncılık anlayışı, yayın politikalarımızın temelini oluşturacaktır. Yenilikçi bir anlayışla ATV ve Sabah başta olmak üzere tüm yayınların başarı çizgisini geliştirerek devam ettirmek, öncelikli hedefimiz olacaktır'' denildi.


ATV ve Sabah'ın, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da ''bağımsız ve tarafsız habercilik'', ''özgür yorum'' anlayışından taviz vermeden kamuoyunu bilgilendirme görevine devam edeceği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:


''Toplumsal değerleri gözeten, sorumlu bir yayıncılık anlayışına sahip bu markaların itibarlarının daha da yükseltilmesi ve marka değerlerinin artırılması yönünde tüm çalışanlarımızla birlikte çaba göstereceğiz. Bu markaları oluşturan, yaşatan ve geliştirenler çalışanlarımızdır. Bu değerleri yaratmada emeği geçen, dönem dönem zorlu aşamalardan geçirerek bugünlere taşıyan, istisnasız herkese teşekkür ediyoruz. Bu çerçevede çalışanlarımızın refahı ve mutluluğu için gereken çalışmaları yapmaya da kararlıyız.''


2007 sonu itibariyle aktif büyüklüğü 3 milyar doları bulan Çalık Grubunun, bugün 15 bini aşkın kişiye istihdam olanağı sağladığı ve medya grubuyla birlikte çalışan sayısının 18 bine ulaşacağı kaydedilen açıklamada, ''Grubumuz, kuruluşundan bugüne ülkesine ve insanlarına hep nasıl daha fazla katkı sağlayabileceğini düşünmüş, her zaman kazandıklarını yine ülkesine geri döndürecek yatırımlar gerçekleştirmeyi hedeflemiştir. Uluslararası arenada ülkemizi en iyi şekilde temsil etmenin gururunu taşıyan grubumuz, tıpkı diğer sektörlerde olduğu gibi medya sektöründe iştiraklerimizin daha da güçlü birer marka haline gelmesi için gereken tüm çalışmaları yapacaktır. Bu gelişmenin ülkemize, medya dünyamıza ve tüm çalışanlarımıza hayırlı olmasını dileriz'' görüşüne yer verildi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler