YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ATO'nun hesaplarına inceleme
Bakanlık Ankara Ticaret Odası'nın hesaplarını incelemeye aldı
ATO'nun hesaplarına inceleme
05 Mayıs 2010 / 12:30 Güncelleme: 05 Mayıs 2010 / 12:43

TOBB’un dört iştirakini mercek altına alan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Sinan Aygün’ün Başkan olduğu Ankara Ticaret Odası’nda da inceleme başlattı.

Star gazetesinin haberine göre, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) iştiraklerinden sonra Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) hesaplarını da incelemeye aldı.

Bakanlığın ATO’nun hesaplarını incelemeye almasında, odanın 2009 yılı hesaplarının meclis tarafından ibra edilmemesi etkili oldu. ATO Meclisi, önce Başkan Sinan Aygün’ün temsil ödeneğini 2 milyon liradan 1 liraya düşürmüş, mart ayında yapılan genel kurulda da 2009 yılı hesaplarını ibra etmemişti. Bu gelişmenin ardından Oda Meclisi, Sinan Aygün başkanlığındaki yönetim kurulunun istifasını istemişti.

MÜFETTİŞLERE ODA TAHSİS EDİLDİ
Bu gelişmeleri değerlendiren Bakanlık, ATO’nun hesaplarının incelenmesini kararlaştırdı. Bu çerçevede, iki müfettiş incelemelere başladı. İki müfettişe ATO’da bir çalışma odası tahsis edildi. Müfettişlerin, ATO’nun elde ettiği gelirleri ve gelirlerin nerede harcandığını araştırdığı belirtildi. Öte yandan Ergenekon sanıkları arasında bulunan Sinan Aygün’ün, Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınması sürecinde ATO’nun kaynaklarının Ergenekon için kullanıldığına ilişkin iddialar ortaya atılmıştı. Müfettişlerin incelemeleri sonrasında, ATO’nun kaynaklarının Ergenekon için kullanılıp kullanılmadığı da netleşmiş olacak.

RUTİN BİR İŞ
ATO yöneticileri, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin hesaplarında yaptığı incelemeyi ‘rutin iş’ olarak nitelendirdi. ATO yöneticileri hesapların meclis tarafından ibra edilmemesinin ardından, yönetim olarak hesapların incelenmesi için Sanayi Bakanlığı’na talepte bulunmayı planladıklarını, ancak bakanlığın kendilerinden önce harekete geçerek ‘talepte bulunmadan’ incelemeye başladığını bildirdiler. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı kaynakları ise incelemenin TOBB Yasası çerçevesinde yapıldığını belirterek, harcamalarda bir usulsüzlük tespit edilmesi halinde, ATO yöneticileri hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulacağını vurguladılar. (Vatan)

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler