YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ATM'li soyguna ayar!
ATM'li soyguna ayar!
27 Ekim 2009 09:15
İşlem sırasında ekrana "uyarı mesajı" gelecek

ATM'lerde ortak kullanımda yapılacak değişiklikle, vatandaşın bilgilendirilmesine yönelik bankaların kendi sistemlerinde mesaj yapısı kurulacak.
 

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, ortak ATM paylaşımında tüketicinin doğru bilgiye sahip olması için işlem anında bilgilendirilmesinin en doğru yol olduğunu belirterek, hem Bankalararası Kart Merkezi (BKM) hem bankaların kendi sistemlerinde bu mesaj yapısının kurulacağını, yaklaşık 3 ay içinde bunun kurulabileceğinin öngörüldüğünü bildirdi. İş Bankası'nın sektörde en fazla sayıda ATM cihazı bulunduran banka olduğunun altını çizen Aran, “Sektörün attığı ortak ATM kullanımını İş Bankası olarak biz de desteklemek istedik. Eğer sektörün lideriyseniz bizim destekleyemediğimiz bir şey eksik kalırdı. O nedenle biz bunun içinde yer aldık' diye konuştu.

BİRBİRLERİNDEN ALIYORLAR

Ortak ATM kullanımında gündeme gelen tüketiciden alınan masraf konusuna da işaret eden Aran, “Paylaşımda olan, aslında bankaların bankamatikler konusundaki maliyetlerini bankalar arası takas komisyonuna benzer şekilde birbirleriyle paylaşmasıdır. Paylaşım komisyonunu, bankalar birbirinden alıyor. O müşteriden ne kadar ücret alınacağını, kartın sahibi olan banka belirliyor' açıklamasında bulundu.

Şu ana kadar 100 bin işlem yapıldı

Türkiye'de diğer banka ATM'lerinden para çekme ortalamasının 150 lira olduğunu kaydeden Aran, masraflarda İş Bankası'nın uyguladığı tarifenin yüzde 1 artı 1,70 lira şeklinde belirlendiğini, yani 100 lira çeken bir kişinin 2,70 lira ödediğini anlattı. Hakan Aran, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Bizim bankamatiklerimiz kullanıldığında maliyet avantajını sağlayan da biz değiliz, müşteriden komisyon alan da biz değiliz. Dolayısıyla tüketicinin doğru bilgiye sahip olması için işlem anında bilgilendirilmesi en doğru... Dolayısıyla ikili yapı tasarlandı. Bir tanesi hızlı, ama geçici...' İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Aran, ortak ATM paylaşımı uygulamasında 23 Ekim itibarıyla diğer banka müşterilerinin İş Bankası bankamatiklerinden para çekme işlem sayısının 100 bin adete ulaştığını, işlem tutarının da 16,7 milyon lira olduğunu bildirdi. Aran, ayrıca İş Bankası bankamatiklerinden ayda yaklaşık 8 milyon işlemde 2 milyar lira civarında para çekildiğini ifade etti. (Yeni Şafak)

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler