YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AŞTİ'nin "bayram nüfusu" 1 milyonu aştı
AŞTİ'nin "bayram nüfusu" 1 milyonu aştı
13 Temmuz 2016 11:20
Türkiye'nin her bölgesinden vatandaşları ağırlayan Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesine (AŞTİ), 9 günlük Ramazan Bayramı tatili süresince 1 milyondan fazla kişi ayak bastı.

Başkent Ankara, Ramazan Bayramı tatili boyunca sakin günler geçirirken, AŞTİ'de ise tatilcilerin oluşturduğu yoğunluk yaşandı. Günde bin 500 otobüsün yolcu almak ve indirmek için uğradığı ve 100-150 bin vatandaşın geldiği AŞTİ'de, en yüksek ziyaretçi sayısı tatilin başladığı 1-2 Temmuz günlerinde görüldü.

BUGSAŞ AŞTİ'den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kemal Kaygusuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AŞTİ'nin Türkiye'deki ulaşım noktalarını birbirine bağlayan ana arterlerden biri olması dolayısıyla, yoğun bayram mesaisi yaptıklarını söyledi.

Kaygusuz, 9 günlük tatil süresince 1 milyondan fazla kişinin, gerek seyahat gerekse gelen yolcuyu karşılama, giden yolcuyu uğurlama amacıyla AŞTİ'ye giriş yaptığını, en kalabalık günlerin de 1-2 Temmuz tarihlerinde yaşandığını ifade ederek, vatandaşların otobüs seyahati konusunda geçmişe oranla daha bilinçli hale geldiklerini vurguladı. 

Bu durumun AŞTİ'nin sakin ortamına katkı sağladığını belirten Kaygusuz, "Vatandaşlar biletlerini günler öncesinden alıyor, daha planlı seyahat ediyor. Ayrıca gösterilen olgun tutumla yoğunluk, izdihama dönüşmüyor." dedi.

"Gelen yolcuyu da giden yolcuyu da aradık"

Bayram tatilinde yolculukların huzur ve güven içinde geçmesini sağlamak için 9 gün boyunca güvenlik önlemlerini maksimum seviyeye çıkardıklarını dile getiren Kaygusuz, 200 güvenlik personelinin yanı sıra, Emniyet Genel Müdürlüğüyle yapılan işbirliği sonucu kendilerine güvenlik takviyesi de sağlandığını söyledi. 

Kaygusuz, X-ray cihazlarının yanı sıra kapı ve el dedektörleri ile güvenlik tedbiri aldıklarını belirterek, "Gelen yolcuyu da, giden yolcuyu da aradık. Normalde terminallerde gelen yolcu aranmaz. Ancak bazı terminallerde gelişmiş bir arama sistemi olmadığı ve bazı ara duraklarda yolcu alındığı için biz tedbir amacıyla gelen yolcuyu da aradık. Ayrıca otoparka giriş yapan arabaların bagajlarını da kontrol ettik." diye konuştu.

"Şoförler, sağlık kontrolünden sonra yola çıktı"

AŞTİ içerisindeki sağlık merkezinde vatandaşa ve personele ücretsiz hizmet verildiğini aktaran Kaygusuz, "Otobüs şoförlerimiz belli saatlerde dinlenerek hareket ettiler. Sağlık merkezinde gerekli kontrollerden geçtikten sonra yola çıktılar. Merkezimizde doktorumuz, hemşiremiz ve sağlık çalışanları tam kapasite hizmet verdi." dedi.

Kaygusuz, tatil süresince şehir içi servislerin sefer sayılarını artırarak vatandaşın gidecekleri noktalara ulaşımını kolaylaştırdıklarını, aldıkları tedbirler ve yaptıkları çalışmalar neticesinde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadıklarını bildirdi. Kaygusuz, "Bu sene ciddi bir kalabalığa rağmen kontrollü ve sakin bir yoğunluk yaşadık. Bu 9 günde, vatandaşla beraber hem esnafın hem otobüs firmalarının hem de turizmcilerin yüzü güldü. Bayramı güvenli ve huzurlu bir şekilde geçirdik." ifadelerine yer verdi. 


 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler