YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Asrın projesine o ülke talip oldu
KKTC'ye Anamur'dan su taşıyan ve medyada 'Asrın Projesi' şeklinde yankı bulan proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu ayrıntıları anlattı.
Asrın projesine o ülke talip oldu
23 Kasım 2015 / 11:17 Güncelleme: 23 Kasım 2015 / 15:30

Eroğlu, KKTC'ye götürülen su ile ilgili bir çok yerden teklif deldiğini hatta Afrika'dan Uzakdoğu ülkelerinden projesi hazırlanmış işler sunulduğunu söyledi.

Asrın projesinin detalarını da paylaşan Erdoğlu, Anamur ile Lefkoşa arasına düşenen boruların yer yer 1453 metre derinliğe kadar inmeyi gerektirdiğini belirterek “Bir noktada Akdeniz'in 1453 metre derinliği ile karşılaşınca açıkçası zorlu bir süprizle karşılaşmış olduk. Ancak 1453 ruhu ile asla projeden vazgeçmedik. Çılgın bir proje yapalım dedik. Boruları 250 metreden yüzdürme kararı verdik. 1453 metreye kadar derinliklere ise halatlarla sabitleme yaptık” dedi.

ADALARDAN SONRA GÜNDEME GELMİŞTİ

Kusey Kıbrıs'a su götürme projesi fikrinin ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde gündeme geldiğini belirten Bakan Eroğlu, İstanbul'daki adalara denizin altından su götürdüklerinde benzer bir isteğin KKTC'den geldiğini söyledi.

Bakan Eroğlu; o ilginç isteği şöyle anlattı: “İstanbul ada sakinleri şunu söylemişti. İstanbul'a kısa sürede su verdiniz. Hiç beklemiyorduk. İstanbul suya doydu. 8 ayda su kesintisini kaldırdınız. İstanbul Kerbela gibiydi. Acaba bize Adalara'a su getiremez misiniz? Tankerlerle su geliyor. Susuzluktan kırılıyoruz. Başkanımız Erdoğan beni aradı. 'Veysel hocam Adalar'a su götürebilir miyiz?' diye sordu. Efendim daha önce buraya proje yapmıştım, nerden götüreceğimiz bile biliyorum, götürürüm dedim. Tamam o zaman dedi. 5 adaya su götürdük. Sedef Adası en küçüğü Büyük Ada, Heybeliada hepsine su götürdük.”

Bunun ardından KKTC'li bir bakanın kendilerini aradığını belirten Eroğlu, şöyle devam etti: “O sırada Kıbrıs'ta bir Bakan aradı. Biz adayız bize de su getiremez mİsiniz? diye bir istekte bulundu. Biz adalara su götürünce rica etmişlerdi. Bu konuyu o dönem Belediye Başkanımız olan Cumhurbaşkanımıza aktarınca 'vakti gelince niye olmasın' diye cevapladı. Ta o zaman söyledi. Yetki bizde olsa götürürdük diye büyük konuşmuştuk tabi”

AK Parti iktidar olduktan sonra 2003 yılında Erdoğan'ın kendisine 'KKTC'yi unutmadın değil mi Hoca?' diye sorduğunu belirten Bakan Eroğlu; şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanımızın Başbakan, benim ise DSİ Genel Müdürü olduğum dönem. İnşallah Kıbrıs'ı hatırlaRız diye düşünüyorum. Yeni göreve başladım. 1 sene sonra 'Kıbrıs'ı unuttun mu?' dedi. Hatırladı hemen. 'Efendim unutur muyum' cevabı verdim”

CİBUTİ İÇİN GÖREV VERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2015 yılının Ocak ayında Cibuti'ye resmi bir ziyarette bulunmuştu. Eroğlu, Talep edilen bir baraj oluğunu ve bu görevi kendisine verdiğini söyledi..

 

YENİ ŞAFAK

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler