YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askerlerin bankayla ilişiği kesilebilir
Askerlerin bankayla ilişiği kesilebilir
Askerlerin bankayla ilişiği kesilebilir
10 Kasım 2007 / 11:28 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Oyakbank'ın hollandalı bir şikrkete satışına genelkurmay başkanlığı da şüpheyle yaklaşıyor. Genelkurmay, 140 bin muvazzaf askere ilişkin özlük bilgilerinin yabancı bir şirketin eline geçmesine karşı çıkıyor. Askerlerin bankayla ilişiğinin kesilmesi gündemde.


Oyakbank'ın 2,7 milyar dolara Hollandalı ING'ye satılması kararı üzerine başlayan tartışmalara bir yenisi daha eklendi. 140 bin muvazzaf askerin özlük bilgilerinin yabancı bir şirkete geçecek olması endişeye neden oldu. Askerî Hizmet Kanunu gereğince, muvazzaf subay ve astsubaylardan her ay Oyak için yapılan zorunlu kesintilerle ilgili bilgiler Oyakbank'ın bilgi merkezlerinde toplanıyor. Bankada hesabı bulunan 140 bin civarındaki askerî personelin özlük bilgilerinin yabancıların eline geçmemesi için emekli subay ve astsubay derneklerinden gelen yoğun tepkiler Türk Silahlı Kuvvetleri'ni harekete geçirdi. Kuvvet komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı'nın çalışması sonucunda, askerî personelin data ve hafıza bilgilerinin kontrolünün yabancılara geçmemesi için iki aşamalı bir önlem paketi oluşturuldu. Buna göre, ING Grubu'na bilgi kontrolünün eskiden olduğu gibi askerlerin elinde kalması teklifi götürülecek.


Hollandalı grubun reddetmesi halinde ise 140 bini bulan bütün askerî personelin Oyakbank ile resmî ilişkilerinin kesilmesi için gerekli yönetmelik ve talimat devreye girecek. Askerî personelle ilgili özlük bilgileri bankanın hafızasından silinecek. Alınan kararın Oyakbank yönetimine net bir dille iletildiği belirtilirken askerî kanattan gelen önerini yönetim kurulunda büyük rahatsızlığa yol açtığı ifade ediliyor. Böyle bir teklifle gelinmesi halinde ise alıcının vermeyi taahhüt ettiği 2,7 milyar doları aşağı çekebileceği hatta satışın gerçekleşemeyeceği belirtiliyor. Bankanın satışı netleşmediği ve kasasına ING'nin parası girmediği için Oyakbank'ı hâlâ çoğunluğunu askerlerin oluşturduğu eski yönetim kurulu yönetiyor.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler