YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Asgari ücrette 2.tur yarına kaldı
Asgari ücrette 2.tur yarına kaldı
15 Aralık 2009 09:48
2.toplantı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda saat 09:30'da yapılacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, gelecek yıl uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere yarın ikinci kez bir araya gelecek   

Komisyonun ikinci toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında saat 9.30'da gerçekleştirilecek.
Toplantıda, ilk toplantıda alınan karar doğrultusunda Türkiye İstatistik Kurum, Hazine Müsteşarlığı, Devlet Planlama Teşkilatı gibi kurumlardan istenen ekonomik ve sosyal göstergelere ilişkin veriler değerlendirilecek. 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5'i işçi, 5'i işveren, 5'i de hükümet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşuyor. Komisyonda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil ediyor. İş Kanunu gereğince, ücretlerin asgari düzeyinin komisyon aracılığı ile en geç iki yılda bir belirlenmesi gerekiyor.   

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının tespit ettiği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğu ile karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluk sağladığı kabul ediliyor. Komisyon, asgari ücretin belirlenmesinde, ''Ülkenin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik durumu, ücretlilerin geçinme endekslerini,  fiilen ödenmekte olan ücretlerin genel durumunu ve geçim şartlarını'' gözönünde
bulunduruyor.    

Ancak ilk toplantıda yaşanan gerilimin ardından toplantıyı terk eden Türk-İş'in ikinci tura katılması beklenmiyor  

İlk toplantı öncesi asgari ücret konusundaki görüşlerini ve beklentilerini açıklamak isteyen Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nihat Yurdakul, Çalışma Genel Müdürü Ali Kemal Sayın'ın buna izin vermemesi üzerine heyetiyle birlikte toplantıyı terk etmişti.  

Türk-İş, bakanlığın ilk toplantıda yaşanan gerilimi ortadan kaldıracak bir adım atmaması halinde toplantıya katılmayacağını açıklamıştı.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler