YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci kez toplandı
Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci kez toplandı
10 Aralık 2015 18:09
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2016'da geçerli olacak asgari ücretin belirlemesi çalışmaları kapsamında ikinci kez toplandı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2016'da geçerli olacak asgari ücretin belirlemesi çalışmaları kapsamında ikinci kez toplandı.

Türk-İş'in ev sahipliğinde, Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder'in başkanlığında yapılan toplantıya, işçi, işveren ve hükümet temsilcileri katıldı.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, işveren ve işçinin birlikte kazanmasını istediklerini söyledi.

Asgari ücret için belirlenen bin 300 liranın kendileri açısından uygun bir rakam olduğunu ifade eden Atalay, "Asgari ücret, bir başlangıç ücretidir. Bu ücretin geçinilecek bir ücret olmadığını herkes biliyor" diye konuştu.

Çalışma Genel Müdürü Önder de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak bin 300 liralık net asgari ücretin piyasaya ve istihdama etkileri üzerine detaylı bir çalışma yaptıklarını söyledi.

Asgari ücretin bin 300 lira olmasıyla 5 milyonu bulan asgari ücretli sayısının yükseleceğine dikkati çeken Önder, tüm unsurları düşünerek çalışma hayatına fayda sağlayacak formülleri görüşeceklerini kaydetti.

Üçüncü toplantı 18 Aralık'ta

Konuşmaların ardından, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ikinci toplantısı, basına kapalı devam etti. 

Yaklaşık 2 saat süren toplantıda, komisyonun Kalkınma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve TÜİK'i temsil eden üyeleri, son veriler ışığında ülkenin ekonomik durumuna ilişkin sunumlar yaptı.

Komisyon, üçüncü toplantının Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) ev sahipliğinde 18 Aralık Cuma günü yapılmasını kararlaştırdı.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler