YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Asgari Ücret ne zaman 1300 TL Olacak?  2015-2016
Asgari Ücret ne zaman 1300 TL Olacak? 2015-2016
20 Aralık 2015 23:25
Yaklaşık olarak 5 milyon kişiyi ilgilendiren asgari ücret 2016 miktarı için görüşmeler devam ediyor. Peki, asgari ücret ne zaman 1.300 TL olacak mı? Asgari ücretin 1.300 TL olması için, temsilciler görüşüyor. Asgari Ücret ne zaman 1300 TL Olacak?

Asgari ücret zammı belli oldu mu? 2016 yılına girmeye hazırlandığımız bu günlerde en fazla sorulan sorular arasında. Çok sayıda 2016 yılı için geçerli olacak zam görüşmeleri için Asgari ücret komisyonu 18 Aralık Cuma günü 3 kez toplandı.

Yaklaşık olarak 5 milyon kişiyi ilgilendiren asgari ücret 2016 miktarı için görüşmeler devam ediyor. 2016 yılı ocak ayı itibarı ile belirlenecek olan Asgari ücret zammı görüşmelerinin bugün 3. sü dün gerçekleşti. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından düzenlenen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nda yapılacak olan toplantıya; 5'i işçi, 5'i işveren, 5'i de devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişinin katıldı. Toplatıda, işçi kesimini Türk-iş, işveren tarafını ise TİSK temsil edecek. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder'in başkanlık edeceği komisyonda, işveren ve işçi temsilcileri 2016 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için pazarlık masasına üçüncü kez otutdular. AK Parti'nin 1 Kasım Seçimi öncesi açıkladığı "asgari ücreti bin 300 liraya yükseltme" vaadi nedeniyle bu yılki görüşmelerin önceki yıllardan farklı seyrediyor. Komisyonun toplanma haberimin basında çıkması üzerine Asgari ücret zammı ne zaman gerçekleşecek,sorusunu sordular.

Peki, asgari ücret ne zaman 1.300 TL olacak mı? Asgari ücretin 1.300 TLolması için, İşveren temsilcileri, asgari ücretin yükseltilmesi karşılığında sağlanacak mali kolaylıkların bir an önce yürürlüğe girmesini isteyerek, “önce düzenleme, sonra imza” mesajı verdi. Asgari ücret net miktarı son dakika gelişmeleri ile ilgili detaylı bilgi haberimizden  takip edebilirsiniz.

ASGARİ ÜCRET GÖRÜŞMELERİNİN 3. YAPILDI!

Asgari ücret komisyonu dün 3. kez toplandı. Asgari ücretin 1.300 TLolması için, İşveren temsilcileri, asgari ücretin yükseltilmesi karşılığında sağlanacak mali kolaylıkların bir an önce yürürlüğe girmesini isteyerek, “önce düzenleme, sonra imza” mesajı verdi.

ASGARİ ÜCRET AĞIR İŞLERDE 1599 TL OLACAK!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2016’da geçerli olacak asgari ücretin belirlemesi için dün üçüncü kez toplandı. Türk-İş ve TİSK heyetinin katılımıyla Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder’in başkanlığında gerçekleşen toplantıda, TÜİK’in asgari ücret hesaplaması paylaşıldı. Buna göre, net asgari ücretin, ağır işlerde 1599 lira, orta ağır işlerde 1427 lira, hafif işlerde ise 1326 lira olması gerektiği belirtildi. 

Edinilen bilgiye göre, işçi temsilcileri toplantıda, asgari ücret için vaat edilen net 1300 liranın 2016 sonuna kadar eksiksiz verilmesi gerektiğini vurguladı. İşverenler ise 1300 liralık asgari ücrete karşılık iş dünyasını rahatlatacak formülün öncelikle gündeme gelmesi gerektiğini belirtti. İşverenler, “Mevcut vergi ve prim sistemiyle gidilirse 1300 liraya imza atamayız. Son toplantıdan önce içimiz rahat etmeli” mesajını iletti. İşveren temsilcileri, teşviklerle ilgili bağlayıcılığı olan düzenlemenin, asgari ücret komisyonu kararından önce çıkarılması gerektiğini belirterek, “Yoksa seçim vaadi olarak söylenenlerin ceremesini biz çekeriz” uyarısında bulundu. 

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN BELLİ OLACAK 

Asgari ücret zammı için, Kasım seçimlerinin üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen AK Parti Seçim Vaatleri de harekete geçmeye hazırlanıyor. Emekliden, gençlere, askerler den kiracılara kadar geniş vaatlerde bulunan Ak Parti Yaklaşık olarak 5 milyon çalışanı ilgilendiren Asgari Ücret için de 1.300 TL olacağı vaadinde bulunmuşu. Ak parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu yapmış olduğu açıklama; "Asgari ücret bin 300 TL olacak. Enflasyon oranına göre artacak. Polislerimizin 2.200 olan ek göstergelerini 3000'e çıkaracağız. Askerlerimizle ilgili de bir çalışma yürütülüyor. Taşeron işçileri kamuda istihdam edeceğiz."Şeklinde olmuştu. Ahmet Davutoğlu’dan sonra bir açıklama yapan Çelik İktidara geldiklerinde asgari ücretin 184 lira olduğunu hatırlattı. "Şu anda ise bu ücret bin liraya çıktı. Asgari ücret, aralıktaki komisyonda kamu kesimi tarafından bin 300 lira olarak teklif edilecek. Yanımıza ya işçileri ya da işverenleri alacağız veya ikisini birden alacağız ve ittifak yapacağız. Eğer ittifak olmazsa bize bir tarafın desteği  yetiyor. Böylece asgari ücret bin 300 lira olmuş olacak. Bu konuda kararlılığımızı sürdüreceğiz." Şekilde oldu. Çelik ayrıca, taşeron işçiler ile ilgili yasanın TBMM'den geçtiğini ancak hükümet kurulamadığı için bununla ilgili bakanlar kurulu kararının çıkmadığını vurguladı.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET BİN LİRA 54 KURUŞ

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 273 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin lira 54 kuruş olarak uygulanıyor. Kapıcılarda ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net bin 82 lira 47 kuruş olarak hesaplanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise bir işçi için bin 496 lira 36 kuruş düzeyinde. Bunun bin 273 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 197 lira 39 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 25 lira 47 kuruşu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

AHMET DAVUTOĞLU SEÇİMLERDEN ÖNCE “ 1300 LİRA” OLACAĞINI AÇIKLAMIŞTI!

Asgari ücret zammı ile iligli Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim çalışmalarında Manisa mitinginde asgari ücrete Ocak ayında vaat ettikleri zammı yapacaklarını söylemişti. Davutoğlu açıklamasında “Bin lira olan asgari ücreti hemen 2016 başında bin 300 liraya çıkartıyoruz” dedi. Davutoğlu, 1 Ocak kararlılığını “Asgari ücret, aralıktaki komisyonda kamu kesimi tarafından bin 300 lira olarak teklif edilecek. Yanımıza ya işçileri ya da işverenleri alacağız veya ikisini birden alacağız ve ittifak yapacağız. Eğer ittifak olmazsa bize bir tarafın desteği yetiyor. Böylece asgari ücret bin 300 lira olmuş olacak. Bu konuda kararlılığımızı sürdüreceğiz” sözleriyle ifade etmişti.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI 5 MİLYON ÇALIŞANI İLGİLENDİRİYOR!

Asgari ücrete zam oranı, Ak Parti vaatlerinde dile getirilen asgari ücret 5 milyon çalışanı ilgilendiriyor. Türkiye’de, asgari ücretin belirlenme süreci Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun tarafından yapıyor. Bu kopmisyon İşçi, işveren ve Çalışma Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı, Hazine ve TÜİK temsilcilerinden oluşuyor. Ancak asgari ücretin belirlenmesinde Hükümetin tavrı belirleyici rol oluyor. Komisyon, 1 Ocak ve 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere 6’şar aylık dönemler halinde ve yıllık olarak belirliyor. Asgari ücret artışı sadece 5 milyon çalışanı ilgilendirmiyor. Sendikalı veya sendikasız diğer çalışanların maaş artışlarında önemli bir gösterge kabul ediliyor.

ASGARİ ÜCRET İLE İLGİLİ CUMHURBAŞKANI DA AÇIKLAMADA BULUNDU!

Asgari ücret zammı ile iglili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Hak-İş Konfederasyonu Genel Kurulu’nda yapmış olduğu asgari ücretle yapmış açılamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, 22 Ekim’de yapmış olduğu açıklamada, asgari ücretin 1 Ocak 2016’dan geçerli olmak üzere 1300 liraya çıkarılacağını vurguladı. Erdoğan asgari ücret ile ilgili şunları söylemişti: “Şimdi bugün bakıyoruz, asgari ücret 1000 lira. 2016 başından itibaren asgari ücretin hükumetin ben teklifini, vaadini söylüyorum 1300 lira olması ön görülüyor. Ve asgari ücretin görüşmeleri bu yılın aralık ayında yapılacak. 2016 başı itibariyle yeni asgari ücret, yani vaat edilen 1300 lira başlamış olacak. Yani 5 kattan fazla bir artış. Dolar olarak bakalım ki şu anda kurda bir dengesizlik var, buna rağmen bakalım. 2002’de 125 dolardı, bugün 346 dolar. Yani biz dolara da ezdirmedik, enflasyona ezdirmedik. Öyle söz vermiştik, öyle yaptık. Çok daha fazlasının yapılmasının gereğine biz zaten inandık ve böyle çalıştık. Yeter ki istikrar olsun, güven olsun. Türkiye içinde huzur güven, bir ve beraber olalım.”

AK PARTİ SEÇİM VAATLERİ NELERİ KAPSIYOR!

Bağ-Kur’lular için sosyal güvenlik kesintisi kalkacak,
Bütün emeklilere yılda 1200 lira ek zam,
Yurt için müracaat eden tüm gençlere barınma,
Gençlere çeyiz hesabı,
Gençlerin kısa film, ilk film, Kitap, dergi projelerine karşılıksız destek.
İlk kez iş bulan gençlerin bir yıllık maaşı devlet tarafından karşılanacak,
Lise ve üniversiteli gençlere ücretsiz sağlık,
Yeni iş kuran gençler 3 yıl gelir vergisi ödemeyecek,
Kendi işini kurmak isteyen gençlere karşılıksız 50 bin lira destek, yetmezse 100 bin lira faizsiz kredi,
Gençlere sınırsız ve ücretsiz internet.
Asgari ücret komisyonu 18 Aralık Cuma günü toplanıyor. 2016 yılı ocak ayı itibarı ile belirlenecek olan Asgari ücret zammı görüşmeleri sürüyor. Bugün 3. SÜ gerçekleştirilecek olan toplantıda Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2016'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nda gerçekleşecek. (TİSK) 5'i işçi, 5'i işveren, 5'i de devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişi tarafından yapılacak. 18 Aralık Cuma günü yapılacak olan toplatın da, işçi kesimini Türk-iş, işveren tarafını ise TİSK temsil edecek. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder'in başkanlık edeceği komisyonda, işveren ve işçi temsilcileri 2016 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için pazarlık masasına üçüncü kez oturacaklar. Asgari ücret tüm yıl net bin 300 lira olacak

 // hasan ilker bilgiç
asgari ücret ne kadar yüksek. olursa olsun yine gariban kalrız bizim kaderimizde parayla yaşamak yok ki zengin olalım...
23 Aralık 2015 13:33
 // kamil karakaya
1300 tl olsun hatta geçim indirimi hariç olsun akpartinin vaadleri yerine getirecektir inaniyorum...
22 Aralık 2015 11:28
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler