YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aromatik bitkiler dünyaya ihraç edilecek
Aromatik bitkiler dünyaya ihraç edilecek
13 Nisan 2015 01:42
Aromatik bitkilerimiz dünyaya ihraç edilecekGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İzmir’in kekiği, Karabük’ün safranı, Muğla ve Aydın’ın adaçayı gibi birçok bitkiyi dünyaya da ihraç edilebilecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ülkemizde tıbbi ve aromatik bitkiler ile boyamada kullanılan bitkilerin üretimlerinin artırılması, ürünlerin çeşitlendirilmesi, kalitenin iyileştirilmesi için 2014 yılında bir proje hazırladı.

Projeye Antalya, Konya, Eskişehir, Tokat, Denizli ve Muğla illerinde uygulamaya başlanan projeye bu yıl Ağrı, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bingöl, Çankırı, Diyarbakır, Elazığ, Hatay, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kayseri, Kütahya, Malatya, Niğde ve Trabzon illeri de dahil edildi.

Dekar kapsamında 100 TL destek

Proje kapsamında kekik, kimyon, kişniş, karabuğday, safran, çörekotu, çemen, anason, fesleğen ve tıbbi adaçayı gibi bitkilerde iyi tarım yapan çiftçilere Bakanlık dekar başına 100 lira destekleme ödemesi yapacak.

Böylece Bakanlık ilk defa destekleme kapsamına aldığı tıbbi ve aromatik bitkilerin üretiminde artış sağlayacak. Aynı zamanda bu projeyle İzmir’in kekiği, Karabük’ün safranı, Muğla ve Aydın’ın adaçayı, Hatay’ın defnesi, Isparta ve Burdur’un lavantası ilaç sanayi, gıda, kozmetik gibi birçok sektörde kullanılmak üzere dünyaya da ihraç edilebilecek.

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler