YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç'tan rahatlatan açıklama
Bülent Arınç, ülke ekonimisinin dünyada parmak ısırtacak bir noktaya geldiğini söyledi...
Arınç'tan rahatlatan açıklama
25 Kasım 2011 / 08:27 Güncelleme: 25 Kasım 2011 / 08:35

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, her anı inişli çıkışlı, dalgalı bir yapıda olan, her an krizle karşı karşıya gelme riski bulunan ülke ekonomisinin, bugün dünya ekonomileri içinde parmak ısırtacak noktaya geldiğini söyledi.

Arınç, Bursa Girişimci İşadamları Derneğinin (BUGİAD) Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 12. Olağan Genel Kurulu'nda, salonun kalabalık olduğunu belirterek, bayrak değişimi yaşanarak emaneti başka bir yönetimin alacağını söyledi.

BUGİAD'ın, toplumla bütünleşmiş ve sadece meslektaşlarının, üyelerinin, çıkarlarını düşünmekle kalmayan toplumun meselelerine de ilgi duyan, bilfiil sosyal sorumluluğu da düşünüp gerekleştiren bir yapısının bulunduğunu dile getiren Arınç, ''Ben BUGİAD'ın Türkiye'nin sosyal, siyasi ve kültürel meselelerine candan sahip çıktığını biliyorum'' dedi.

Arınç, BUGİAD üyelerinin, iş adamı, girişimci olmanın, bir fabrika kurmanın, üretim, ihracat yapmanın ötesinde Türkiye için çok önemli gördükleri konuda çaba harcadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Mesela 12 Eylül 2010'da yapılan anayasanın en kapsamlı değişikliğinde, 26 maddelik referandumda, bugün nasıl bu işler için çalışıyorsanız, bundan çok daha fazlasını 'evet' oyunu vermek ve herkese bunu anlatmak için sarf ettiğinizi biliyorum. 12 Eylül referandumu, Türkiye'nin daha demokratikleşmesi, özgürleşmesi, Türkiye'nin daha çok önünün açılması noktasına katkı sağlamışsa, siz de bu katkıya destek verdiğiniz için sizi candan kutluyorum. Rahmetli Özal, herkesin çok bildiği şeyi ilk kez söyleyen insandı. Herkes bilirdi, söylemeye çekinirdi. Önemli bir konuydu. 'Üç özgürlüğe çok önem vermeliyiz' derdi. Özgürlüklerin anası olarak görürdü. Bir, fikir ve ifade özgürlüğü. İnsan düşünecek, düşündüğünü ifade edecek, özgür olacak. İkincisi, din ve vicdan özgürlüğü. Üçüncüsü teşebbüs özgürlüğü. Bu üçünü gerçekleştirmiş ülkede insanlar mutlu olur, ülke kalkınır. Toplum daha huzurlu, refah düzeyi yüksek olur.''

Son dönemlerde yakalanan başarıların temelinde bunun yattığına dikkati çeken Arınç, ''9 yıldan bu yana üst üste iktidar görevini aldık. Yüzde 35'ti yüzde 47 oldu ve yüzde 50'yi buldu. Şımarmıyoruz. Milletimize şükran duyulacak bir başarıdır'' dedi.
 
''Türkiye büyüyor, kalkınıyor''
 
Arınç, bunun sebepleri üzerinde durulması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

''Türkiye büyüyor, kalkınıyor, güçleniyor. Her anı inişli çıkışlı olan, dalgalı bir yapıda olan, her an krizle karşı karşıya gelme riski bulunan ekonomi, bugün dünya ekonomileri içinde parmak ısırtacak noktaya geliyor. Bütün bunlar Türkiye için önemlidir. Herkes, bu özgürlükler, toplumsal barış kurulduğu için, toplumda ayrıcalıklar kalktığı için, seçilmiş hükümetler, seçilmeler, gitmeler, gelmeler, bunların demokratik yollardan olmasını arzu ettiği için, darbeler, müdahaleler, cuntalar dönemleri kapandığı için mutludur. Toplum, huzura kavuşmuştur. Mafyalarla mücadele edildiği için, 55'i çökertilip sorumluları cezaevinde bulunduğu için, toplum artık helal kazancın, alın terinin ve özgürlüklerin tadını almıştır.''

Son anayasa değişiklikleriyle, 30 yıl önceki 12 Eylül'ün sorumlularından hesap sorulabildiğini vurgulayan Arınç, ''28 Şubat olaylarında da bu postmodern darbeyi ya da müdahaleyi gerçekleştirenlerden de hesap sorulmaya başlanmıştır. 'Evet' oyu Türkiye'de demokrasimizi taçlandırdı. Çünkü haksızlık bir kişiye bile yapılsa büyük zulümdür. Biz hiçbir zaman haksızlık yapanlardan değil mazlumlardan yanayız'' dedi.
 
''Rütbeleri, silahları, sağlık karneleri alınıyordu''
 
Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla sorgusuz sualsiz, suçunu bilmeden, savunma yapmasına imkan ve izin verilmeden astsubaylar, subaylar, albaylar ordudan ihraç ediliyordu. Rütbeler alınıyor, silahları, sağlık karneleri alınıyordu. Hiçbir sosyal hakka sahip bırakılmıyordu. Kimisinin sokakta limon sattığını, kimisinin bütün imkansızlıkları yüreğinde hissedip intihar ettiğini biliyorum. Eşleriyle çocuklarıyla mağdur olan kitlenin, siz güzel insanların oylarıyla bugün 1850'si, eski rütbelerine ve imkanlarına kavuştu. Niçin  Bu güzel peygamber ocağından atıldığını bilmeden, çocuklarına yıllardır söyleyemeden, suçunu bilmediği, savunma yapmasına izin verilmediği için sorgusuz, sualsiz rütbelerinden, üniformalarından uzaklaştırılmış bu insanlar, gözyaşlarıyla 'evet' bekliyor, hakkın tecelli edeceğini biliyorlardı. Herkesin suçunu bilme hakkı vardır. En son söz, suçlanan kişiye aittir. Son diyeceği sorulur. Bunlardan mahrum edildi birileri.''

Başbakan Yardımcısı Arınç, bir hakim albayın hacca gidip geldiği için ordudan atıldığını vurgulayarak, ''Kimisi eşlerinin başındaki örtü, kimisi dizlerinde namaz kıldığının işareti olması, birkaçı gümüş yüzük, birkaçı hangi televizyonu daha çok izlediğinin istihbarat edilmesi, onlarcası çocuklarını hangi okullara gönderdiği, yüzlercesi evine hangi gazetenin girdiği, binlercesi kimlerle oturup, çay içip, hangi kitapları okuduğu, bu iddialarla atılmıştı'' diye konuştu.

Türkiye'de demokrasinin güçlü olmasının herkesin yurttaşlık görevi olduğunu belirten Arınç, herkesin su kadar, ekmek kadar özgürlüğe, hürriyete ihtiyaç duyduğunu söyledi.

BUGİAD ve emsali kuruluşların Türkiye'nin yüzakı olduğunu dile getiren Arınç, ''TUSKON, olmazları başarıyor. Büyük hizmetleri yapıyor. Türkiye'nin ticaretine, ekonomisine, Afrika, Avrasya pazarı, bölgemiz, Avrupa ülkeleri, ABD'de kurduğu ilişkilerle, ticaret köprüleriyle çok önemli iş yapıyor'' dedi.
 
Ekonominin başında...
 
Bülent Arınç, güzel insanların güzel işler yaptığını ifade ederek, şunları söyledi:

''2000'li yıllara geldiğimizde Türkiye'nin büyüme hızı eksi yüzde 9'du, şimdi dünya birincisiyiz, 2011'de yüzde 10'u geçtik. Bu çok yüksek büyüme hızı, muhtemeldir düşecektir. Avrupa'nın hedeflediği 1,5-2'lerdir, biz üzerinde olacağız. Ekonomi bizim düşüncemizde devletçi olmayacak, özel teşebbüs olacak. Bütün ekonomik faaliyetleri insan yapacak. Sümerbank'ın ayakkabı, bez fabrikası vardı. SEK kurumu vardı, yoğurt yapıyordu. Her tarafta devletçi anlayış vardı. Bu, sonra karma ekonomiye döndü, bugün de serbest piyasa dediğimiz rekabetçi, yarışmacı, ekonomik sistem var. Bugün kalite varsa, ihracat, ucuzluk varsa bu sistem sayesinde var.''

Türkiye'nin çok daha iyi yerlere geleceğine dikkati çeken Arınç, şunları kaydetti:

''Ülkenin ekonomisini bu işi iyi bilenler götürüyor. Milletin evladı olmak, milletin inancına sahip olmak, milletin ahlakını, kültürünü benimsemiş olmak başarının temel şartıdır. Bu büyük işleri gerçekleştiren ekonomik heyetinin başında, Çıkrıkçılar Yokuşu'nda babasının yanında işe başlayan Ali Babacan var. Bu başarının temelinde Batman'ın bir köyünde doğmuş, Allah kısmet etmiş, okumuş, yetişmiş ve yurt dışına gitmiş, memleketine döndüğünde fakir fukara ablasıyla, annesiyle, babasıyla sarmaş dolaş olan maliye bakanlarımız var. Ekonominin başında, belki küçük şeyler satarak piyasaya girmiş, yazlık harçlığını çıkarmış, imam hatiplerde okumuş, 'muhtar bile olamaz bu adam' dediklerinde başbakan olmuş insanlar var. Memleketini tanımayan, milletine tepeden bakan üst perdelerden ahkam kesen, cafcaflı üç beş kelimeyle ekonomiyi yürüttüğünü sanan kişiler yok. Bizzat piyasadan gelmiş, milleti tanımış, işine inandığı için besmele ile başlayan, 'Yarabbim, bana hata yaptırma, ülkeye zorluk ve kıtlık yaşatma, kararlarımda isabetli olmayı nasip et, Yarabbi beni doğruluktan ayırma' diye en azından gönlünden dua edenler yönetiyor. Allah'ın izniyle Türkiye uçacak. Terör meselesini de çözdüğümüzde, Türkiye'nin önünü kapayan, en büyük set olarak gördüğümüz hainlerin eylemleri durduğunda Türkiye uçacak inşallah.''
 Konuşmaların ardından Arınç, BUGİAD Başkanı Hayati Canlılar ve yönetim kurulu üyelerine plaketlerini verdi, derneğin 19. yıl kutlama pastasını kesti.

Genel kurula Bursa Valisi Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkan Yardımcısı Ahmet Ciğer, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Celal Sönmez ile çok sayıda iş adamı katıldı. (AA)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler