YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Araplar Türkiye için pazarlıkta!
Araplar Türkiye için pazarlıkta!
18 Mart 2014 22:30
Arap Bankalar Birliği Genel Sekreteri Wissam H. Fattouh, "Arap bankaları, Türkiye'de faaliyete geçmek için pazarlıklarını sürdürüyor" dedi.

Arap Bankalar Birliği ve Türkiye Bankalar Birliği iş birliğinde düzenlenen "3. Arap-Türk Bankacılık Forumu"na katılan Arap Bankalar Birliği Genel Sekreteri Wissam H. Fattouh, Arap dünyasındaki siyasi durum ve Türkiye'de yaşanan son ekonomik gelişmelere karşın, Arap dünyasıyla Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin pozitif yönde devam edeceğini söyledi.

Hangi bölgeden istek fazla?

"Özellikle Körfez Bölgesi'nden Emirates, Bahrain ve Albaraka, Arap dünyasında yaşananlara karşın, Türkiye'ye yatırım yapmaya devam ediyorlar" diyen Fattouh, Arap bankalarının, Türkiye'de faaliyete geçmek için pazarlıklarını sürdürdüğünü belirtti. Katar Ulusal Bankası’nın (QNB), Türkiye'de şube açmak istediğini vurgulayan Fattouh, Arap dünyasında likidite ve yatırım düzeyinin çok yüksek olduğunu, bu nedenle Arap piyasasının, Avrupa'ya ve tüm dünyaya açılabilmek için Türkiye'ye bir finans merkezi olarak ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakcı da bankacılık sektörünün birçok ülkede ciddi sorunlarla mücadele ettiği bir dönemde Arap Ligi üyesi ülkelerden yatırımcıların Türk bankacılık sektörüne ilgi ve yatırımlarının devam ettiğini dile getirdi.

Arap Ekonomik Birliği Konseyi Genel Sekreteri Muhammed Al Rabie ise Arap ülkeleri ile Türkiye arasındaki ortak ekonomik ilişikleri daha ileri götürebilmek için adımlar atılması gerektiğini söyledi. Rabie, Türkiye'deki organize sanayi bölgeleri deneyiminden Arap ülkelerinin istifade etmesinin her iki tarafın amaçları arasında yer aldığını aktardı.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler