YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
APEC Liderler Zirvesi başladı
APEC Liderler Zirvesi başladı
09 Kasım 2014 11:56
Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) Liderler Zirvesi, Çin'in başkenti Pekin'de yapılan CEO Zirvesi ile başladı.

Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) Liderler Zirvesi, Çin'in başkenti Pekin'de yapılan CEO Zirvesi ile açıldı.

Çin Ulusal Kongre Merkezi'nde yapılan zirvede ev sahibi ülkenin Devlet Başkanı Şi Cinping, konuşma yaptı.

Ülkelerinin Asya-Pasifik ve tüm dünyaya diğer ülkelerin kendi ulusal kalkınmalarını sağlama adına daha fazla "kamu malı" sunmaya hazır olduklarını dile getiren Şi, Çin'in bölgede kalkınma ve refah için daha fazla girişim ve vizyon sunacağını söyledi.

Şi, Pekin yönetiminin "İpek Yolu Ekonomi Kuşağı" ve "21. Yüzyıl Deniz İpekyolu" projelerini tanıtmak adına diğer ülkeler ile iş birliğine açık olduğunu dile getirerek, Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın bir an önce faaliyete geçirmek için diğer üye ülkeler ile çalışmaya hazır olduklarını vurguladı.

Çin'in dış yatırımlarının yoğunlaştığı 10 ülkeden beşinin APEC üyesi ülkeler olduğunu vurgulayan Şi, Çin'in 2005'ten bu yana dış yatırımlarının 200 milyar doları aştığını sözlerine ekledi.

Çin Devlet Başkanı Şi, dün, Pekin yönetiminin "İpek Yolu Kuşağı" projesinin altyapı ve inşa aşamalarında kullanılmak üzere 40 milyar dolarlık bir fon ayırdığını açıklamıştı.  

Zirve kapsamında yarın ve 11 Kasım'da üye ülke liderleri APEC Ekonomi Liderleri Toplantısı'nda bir araya gelecek.

Asya-Pasifik bölgesindeki en büyük oluşumlardan olan APEC'in dünya ticaret hacminin yüzde 44'ünü, dünya gayri safi yurt içi hasılasının yaklaşık yüzde 55'ini ve dünya nüfusunun yüzde 40'ını oluşturduğu ifade ediliyor.

Şi'den, Hong Kong yönetimine destek

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) örgütü zirvesine katılmak üzere Pekin'de bulunan Hong Kong Özel Yöneticisi Leung Çun-Ying (CY Leung) ile görüştü. 

Şinhua ajansının haberine göre, Şi, Hong Kong Özel Yöneticisi CY Leung ve hükümetinin Hong Kong'da hukukun üstünlüğünü ve sosyal düzeni korumak için gösterdiği çabaları desteklediklerini söyledi. 

Hong Kong'da hukukun üstünlüğünün uzun vadeli istikrar ve refahın temel unsuru olduğunu belirten Şi, merkezi hükümetin Hong Kong ve Makau'da uzun dönem istikrar ve refahı sürdüreceğini kaydetti.

Şi, merkezi hükümetin "tek ülke, iki sistem" ilkesi ve Temel Kanun konusunda kararlı olmaya devam edeceğini vurgulayarak Hong Kong'da hukuk çerçevesinde gelişen demokrasiyi destekleyeceklerini ifade etti. 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler