YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara'da kritik atama: İlk açıklama geldi
Ankara'da kritik atama: İlk açıklama geldi
15 Mayıs 2015 10:55
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanlığına, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Kurul Üyesi Mehmet Ali Akben atandı.

Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararına göre, boş bulunan BDDK üyeliğine Mehmet Ali Akben getirildi ve Başkan olarak görevlendirildi.

İstifa nedeniyle boşalan BDDK üyeliğine de kalan süreyi tamamlamak üzere Mustafa Korhan atandı.

İlk açıklama geldi

BDDK Başkanlığına yeni atanan Akben, kurumun geleceği ve yeni dönemde yapılacaklara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Akben, BDDK'nın Türkiye'nin nadide bir kuruluşu ve milli gelir içinde önemli bir yeri olduğunu belirterek, "Vatana millete, sektöre hayırlı olsun" dedi.

"Hem bankacılık sektörüne hakim olan hem de katılım bankacılığında uzun yıllar çalışan hem de TMSF'de görev alan birisinin BDDK için avantaj olacağını düşünüyor musunuz?" şeklindeki soruna Akben, şu cevabı verdi:

"BDDK'nın geçmişi de çok uzun değil. Daha önce Hazine'nin içindeydi. Bundan önceki başkanlarda da benzer durumlar vardı. Rahmetli Mukim Bey de katılım bankalarında çalışmıştı. Daha önceki başkan denetimden gelen birisiydi. Sanıyorum sektör içinde bu kadar uzun süre çalıştıktan sonra atanan ilk kişiyim. Daha önce Engin Akçakoca vardı ama onun süresini tam bilemiyorum. Sektördeki sürem yaklaşık 30 yıl. Bu sektör için bir avantaj olabilir."

Gelecek dönemde BDDK'da yapılacaklara ilişkin de görüşlerini paylaşan Akben, yeni Türkiye sürecinde devlet politikaları ile uyumlu olarak sektörün de yeni bir politika içine gireceğini söyledi.

Yeni katılım bankaları ile birlikte bankacılık sektörünün daha güçleneceğini ve ivme kazanacağını belirten Akben, gelecek dönemde sektörün tüm kesimlerini kapsayan, daha fazla üretimi destekleyen ve daha güçlü bir BDDK'nın olacağını kaydetti.

Akben, yeni dönemde BDDK yönetiminde değişiklik olup olmayacağı yönündeki soruya ise "Her gelen yönetim kendisinin daha rahat çalışabileceği bir yapıyı arzu eder. Bu beklenen bir durumdur. Koşturacak, çalışacak insanlarla birlikte hareket edeceğiz" karşılığını verdi.

Mehmet Ali Akben kimdir ?

Akben, 1961 yılında Kahramanmaraş'ta doğdu. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nden mezun olan Akben, yüksek lisansını Marmara Üniversitesinde bankacılık üzerine yaptı.1980-1986 arasında çeşitli özel sektör şirketlerinde mali işlerde yönetici olarak çalışan Akben, daha sonra çeşitli katılım bankalarının kuruluş dönemlerinde görev aldı.

Akben, 1986-1989 yıllarında Faisal Finans'ta çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı. 1989-1999 arasında Kuveyt Türk Finans Kurumu Mali İşler Müdürü olarak görev alan Akben, 1999-2005 yıllarında Anadolu Finans Genel Müdür Yardımcılığını üstlendi. Akben, 2006-2011 yıllarında Türkiye Finans Katılım Bankası Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu.

Katılım Bankaları Birliği bünyesinde birçok toplantı, panel ve komitelerde görev üstlenen Akben, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nu hazırlama komitesinde görev aldı. TMSF'de RCT Varlık Yönetim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenen Akben, sonrasında TMSF Finansman Daire Başkanlığı ve Adabank Yönetim Kurulu Başkanlığına getirildi. Akben, TMSF Kurul Üyesi olarak görev yapıyordu. 

Akben, evli ve 3 çocuk babası.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler