YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara'da çok gizli toplantı
Ankara'da çok gizli toplantı
07 Ekim 2013 08:35
Enerji kaynaklarını çeşitlendirme ve yerli üretimi artırmayı hedefleyen ekonomi yönetimi kaya gazı ve petrol çalışmalarının ardından madencilik sektörünü de mercek altına aldı.

Türkiye’nin maden zenginlikleri ve ruhsatları, başkentte kritik bir toplantıda masaya yatırıldı.

Geçtiğimiz günlerde Başbakanlık’ta yapılan toplantıda maden sektörü kapsamlı olarak ele alınırken mevcut rezervler, ruhsat sahipleri ve maden sektörüne yatırım yapan yerli-yabancı şirketler değerlendirildi. Enerjide yeni bir millilik politikası ve gelir artırma formülü de konuşuldu.

Maden ruhsatları için tek şirket

Alınan bilgiye göre toplantıda üç bakanla birlikte enerji yönetiminden de üst düzey bürokratlar hazır bulundu. Sektörün geleceğinin konuşulduğu toplantıda maden ruhsatlarını tek elde toplayacak yeni bir şirket kurulması fikri de gündeme geldi.

Enerji Bakanlığı da Türkiye’deki madenlere ilişkin toplantıda bulunanlara bir sunum gerçekleştirdi. Türkiye maden sektörüne yönelik son yıllarda yerli-yabancı yatırımcılar ilgi gösteriyor. Verilere göre geçen yıl 391.5 milyon ton ile agrega (mıcır, çakıl, kırılmış taş, kum) maden üretiminde ilk sırada yer aldı. Kömür ise 81.2 milyon ton ile ikinci sırada.

 

STAR

Bu nasıl "gizlilik"?
 // Yahya RAMİ
"Gizli" hem de "çok gizli" bir toplantı yapılıyor, ama her detay basında yer alıyor. Bizim "gizli"miz buysa aleni olanımız nasıldır kim bilr?...
07 Ekim 2013 Pazartesi 11:48
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler