YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara-İstanbul arası 90 dakika olacak
Ankara-İstanbul arası 90 dakika olacak
10 Ocak 2015 19:20
Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan Ankara-İstanbul arasındaki yeni bir yüksek hızlı tren hattı yapılacağını bu sayede seferin 90 dakikaya ineceğini söyledi.

Ulaştırma Bakanı Lüfü Elvan CNN Türk televizyonuna konuk oldu. Elvan Ankara - İstanbul arasında hizmet veren Yüksek Hızlı Tren'i yeni bir hatla daha da hızlandıracaklarını açıkladı.
 
90 dakikaya inecek
 
Ankara - İstanbul arası sefer yapan hızlı tren Eskişehir üzerinden Pendik'e ulaşıyor. Bu mesafeyide şu anda 3.5 saat ile 3 saat 45 dakika arasında kat edilebiliyor. Bakan Elvan yapılacak yeni hatla zamanın yarıdan da fazla bir oranda kısalacağını açıkladı.
 
Yeni hattın güzergahı
 
Hat doğrudan İstanbul'dan Ankara'ya uzanacak. Bakan yeni hatın Sincan Köseköy arasından geçeceğini söyledi. Köseköy'de inşaa edilecek Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile bağlantılı olacağını fizibilite çalışmalarının da tamamlandığını belirtti. Projenin yap işlet devret modeli ile inşaa edilebilmesi için özel firmalarlada projeyi paylaştıklarını anlattı.
 
Hızı daha yüksek olacak
 
Lütfi Elvan yeni hattaki yüksek hızlı trenin 350 kilometre sürat yapacağını, Ankara - İstanbul arasını 1 saat 15 dakika ile 1 buçuk saat arasında kat edeceğini belirti.
 
Ankara-İstanbul arası uçak olmayacak

 
Lütfi Elvan proje hayata geçtiğinide Ankara - İstanbul arasında artık uçak seferlerine gerek kalmayacağını belirtti. Elvan uçak için indi bindisiyle ortalama 2,5 saat zaman kaybedildiğini yeni hatla bundan tasarruf edileceğinin altını çizdi.
 
Otobüslerde bitecek
 
Lütfi Elven proje hayata geçtiğinde Ankara - İstanbul arasında seyahat edeceklerin otobüs yada kendi araçlarını tercih etmeyeceğini söyledi.

onemli
 // proje
onemli proje, TRnin her yeri bu sekilde ulasilmasi gerekiyor...
11 Ocak 2015 15:26
göreceğiz
 // Ömer
Bir vatandaş olarak artık bazı icraatlar için uygulamaya geçilmeden yapacağız demeyim.ankara metrosu ve ankara-istanbul arası y.h.tren için hayal kırıklığı yaşıyoruz.yani marmaray,konya-ankara arası hızlı tren ve metroları için haltan dua ve teşekkür aldığınız için bu yarım yamalak işler içinde artık vatandaşın inisiyetifine kalmış.Derler ya "para cebimde ise benimdir." pratiğe dönüşmedikçe süslü,abartılı ve kulağa hoş gelen söylemeler inandırıcı olmaz artık.umarız gerçekleşir halk tebrik eder...
11 Ocak 2015 Pazar 12:20
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler