YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altında son durum ne?
Altında son durum ne?
17 Ocak 2014 11:22
Haftaya yükselişle başlayan ve yatırımcısını heyecanlandıran altının ons fiyatı 1.255 direnç seviyesini geçemeyince düşüşe geçti ve hafta boyunca 1.235-1.245 dolar dar bandında yatay hareket etti.

Bugün güne 1.242,38 dolar seviyesinden başlayan altının ons fiyatı en düşük 1.239,71 dolar seviyesine kadar geriledi ve şu dakikalarda 1.240,20 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Dün ABD'de açıklanan enflasyon ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları beklentilere yakın, Philadelphia Fed endeksi ise beklentilerin üzerinde gelirken, bir konferansta konuşan Fed Başkanı Ben Bernanke parasal genişleme programının faydalarına değindi. Analistler, açıklanan verilerin beklentilere yakın, Bernanke'nin açıklamalarının ise öncekilere paralellik göstermesi sebebiyle piyasalarda sürpriz bir algıya sebep olmadığını kaydediyor.

Analistler, küresel piyasalar tarafından 28-29 Ocak tarihlerinde yapılacak olan Fed Açık Piyasa Komite (FOMC) toplantısı ve toplantıdan çıkacak kararların yatırım pozisyonları açısından önemle beklendiğini ifade ediyor.

Teknik açıdan gün içinde aşağı yönlü hareketlerde 1.235 dolar seviyesinden destek alan altının ons fiyatının, bugün 1.245 dolar direncini yukarı yönlü kırması durumunda 1.255 dolar seviyesinin gündeme gelebileceğini belirten analistler, 1.245 dolarınaltında ise tekrar 1.235 dolar desteğinin takip edileceğini kaydediyor.

Analistler, altının ons fiyatında yükseliş trendinden bahsedebilmek için 1.255 dolar direncinin kırılması gerektiğini belirtiyor.

"Altında 1.270 dolar aşılamadığı sürece yükselişler satış fırsatı..." 

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan konuya ilişkin değerlendirmesinde, altının ons fiyatının 1.255 dolardaki düşen trendine her yaklaştığında satışlarla karşılandığını belirterek, bu trendin hemen üzerinde de güçlü 1.270 dolar direncinin bulunduğu dikkate alındığında altının yukarı yönlü hareketlerinde ciddi zorlanmalar yaşayacağını düşündüklerini kaydetti.

Daha kısa vadede ise altının ons fiyatında 1.230-1,245 dolar kanalının takip edildiğini ifade eden Doğan, şunları kaydetti:

"Bu kanalın dışında özelikle de 1.230 dolar altında sert hareketler görebiliriz. Bizim haftalardır ifade ettiğimiz gibi görüşümüz altının ons fiyatında 1.270 dolar aşılamadığı sürece yükselişleri satış fırsatı olarak değerlendirmek gerektiği yönünde. Bununla birlikte desteklerin kırılması durumda olacak aşağı yönlü hareketlerin, 1.270 dolar öncesinde dirençlerin kırılmasıyla olacak yukarı yönlü hareketlerden çok daha sert olabileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle desteklerden alım yapmak yerine, desteklerin kırılması durumunda satış yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Özetle altında 1.270 dolar altında kalındığı sürece stratejimizi; dirençlere yaklaşıldıkça direnç üzerinde, desteklerin altına inildiğinde de bahsi geçen desteklerin hemen üzerinde stop loss bulundurmak kaydıyla satış yapılaması seklinde özetleyebiliriz."

 

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler