YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altında ezber bozan tahmin!
Altında ezber bozan tahmin!
22 Mart 2015 12:16
Uluslararası piyasada 1.170 dolarlarda hareket eden altının bu yıl sonunda 1.300-1.400, 2016 sonunda ise 1.500 $'a çıkabileceği ifade ediliyor.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) en erken haziran ve en geç eylül ayında faiz artıracağı beklentisiyle birlikte altındaki yükseliş de sınırlandı. Analistler, Fed'in faiz artırım beklentisinin öne çekilmesi veya ötelenmesiyle altında sıkça ve daha yumuşak dalgalı seyirler görülebileceğini ifade ediyor.

Capital Economics Küresel Başekonomisti Julian Jessop, Fed'in faizleri artırması durumunda bile altın fiyatlarında toparlanma yaşanabileceğini söyledi. Faizlerin artmasıyla altındaki düşüş arasında bağlantı kurmanın mantıklı bir yaklaşım olduğunu aktaran Jessop, dolardaki güçlenmeyle birlikte alternatif yatırımlara talebin azalabileceğini belirtti.

Avrupa korkusu

Jessop ayrıca Batı'daki yatırımcıların Euro Bölgesi'ndeki problemlerden dolayı altını güvenli liman olarak kullanabileceğinin de altını çizdi.

Düğün sezonu yaklaştı

ING Group Kıdemli Emtia Stratejisti Hamza Khan ise altının 2016'da 1.500 $'a ulaşabileceğini aktardı. Khan, Hindistan'da düğün mevsimi ve kredi politikasının talebi artırabileceğini anlattı.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler