YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altına büyük darbe!
İran ile Birleşmiş Milletler daimi üyesi ülkelerin İran'ın nükleer programı ile ilgili anlaşma sağlamaları altına büyük darbe vurdu.
Altına büyük darbe!
26 Kasım 2013 / 13:00 Güncelleme: 26 Kasım 2013 / 17:41

Altın, İran ile dünya güçleri arasında sağlanan anlaşmanın metale yönelik güvenli liman talebini azaltması ve altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) varlıkların azalması ile birlikte son dört ayın en düşük seviyesi yakınında işlem görüyor.

Sabah saatlerinde 1.345 dolar seviyelerinde olan altının onsu, öğle saatlerinde 1.333 dolara kadar indi. Öğleden sonra altın tam manasıyla bir çöküş yaşadı ve 100 dolar birden değer kaybetti. Altın 1.231 dolar seviyesine kadar geriledi.

Dolar 2 liranın altında

İran'ın nükleer programı konusunda İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasında diplomatik anlaşmaya varılmasının ardından yurt içi piyasalarda dolar ve faiz geriledi.

İran'ın nükleer program konusunda altı büyük ülkeyle yaptığı anlaşmadan sonra dolar/TL paritesi 2,00'ın altına düşerek 1 Kasım'dan beri gördüğü en düşük seviye olan 1,9941'e kadar geriledi.

Dolar/TL paritesi 1 Kasım'da 1,9928 seviyesine kadar gerilemişti. Analistler, petrol ve doğalgaz fiyatlarının gerilemesine neden olan ve İran'a uygulanan ekonomik ambargonun kalkması için atılmış ilk adımın Türk lirası tarafında orta vadede pozitif etkilerinin olacağını belirtirken, dolarda aşağı yönlü hareket potansiyelinin güçlendiğini belirtiyor.

Teknik olarak kısa vadede dolar/TL'nin 1,9960 seviyesinin altında kalması durumunda 1,9860 seviyesinin ilk destek konumunda olduğunu belirten analistler, orta vadede ise 1,9600 ve 1,9340 seviyelerinin gündeme gelebileceğini ifade ediyor.

Öte yandan gösterge tahvilin bileşik faizi, haftanın ilk işlem gününde İran ile yapılan anlaşmanın oluşturduğu pozitif havanın etkisi ile yüzde 8,88 seviyesine kadar geriledi. Gösterge tahvilin bileşik faizi cuma günü yüzde 9,01 seviyesinden kapanmıştı.

Analistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) para politikası uygulamaları kadar ABD tahvil faizlerindeki gelişmelerin de yakından takip edileceğini ve likiditenin azalmış olmasına da bağlı olarak tahvil faizlerindeki geniş bant aralığının gündemde kalmasını bekliyor.

Gösterge tahvilin bileşik faizinin yüzde 8,40 - 9,50 aralığının seyredebileceğini belirten analistler, 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin ise yüzde 8,80 - 9,50 aralığında işlem görebileceğini tahmin ediyor.

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler