YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altın uçuşa geçti!
'Güvenli liman' olarak değerlendirilen altının onsu 1,715 dolarla rekor kırarken, piyasada Cumhuriyet Altını 640 liraya, çeyrek altın ise 155 liraya çıktı
Altın uçuşa geçti!
09 Ağustos 2011 / 08:22 Güncelleme: 09 Ağustos 2011 / 08:23

 

ABD'nin not indirimi kararı sonrası piyasalara satış gelirken, gelişmelerden karlı çıkan yine altın yatırımcıları oldu. Güvenli liman altının onsu 1,715 dolarla rekor kırarken, iç piyasalarda Cumhuriyet Altını 640 liraya, çeyrek altın ise 155 liraya çıktı.Uzun süredir yükseliş trendinde olan altın, not indirimi kararı sonrası tedirginliğinde dün de yüzde 3'ten fazla değer kazandı. Değerli madenin fiyatı daha sonra hafif geri çekilerek spot piyasada 1,700 dolar gördükten sonra 1,710 dolar seviyesinden işlem gördü.Kapalıçarşı'daki sarraflar hem dolar hem de altındaki hızlı harketlerden dolayı fiyatların çok oynak bir seyir izlediğini belirtti. Dün öğle saatlerinde Cumhuriyet Altını 640, çeyrek altın 155, gram altın ise 96 liradan satıldı. Troy Kıymetli Madenler Yönetim Kurulu Başkanı Cumhur Taşdelen, altında tarihi rekorlara gelinmesiyle yeni psikoloji seviyeleri oluştuğunu ve önümüz- deki seviyenin de 1,750 dolar olduğunu söyledi.

KÜRESEL DOMİNO ETKİSİ

Taşdelen şöyle konuştu: "Şimdi Avrupa devreye girecek. Altın fiyatlarında belli hedeflere yaklaşıldıkça yeni hedefler ortaya konuluyor. Bundan sonraki psikoloji sınırın 1,750 dolar olacağını düşünüyorum. Yeni rekorlar göreceğine inanıyorum. Altın fiyatlarında görülen yükseliş önümüzdeki süreç içerisinde de artış yönünde bir seyir gösterecek."

 

Kuyumculardan endişeli bekleyiş

Altının hızla yükselmesi kuyumcuları kara kara düşündürüyor. Kuyumcular, altının fiyatının düşmesi için dua ediyor. Osmanlı Sarraf'ın sahibi Mustafa Yüregilli, altının zirve yapmaya devam ettiğini söyledi. Avrupa'daki ekonomik istikrarsızlık ve krizin faturasının altına çıktığını söyledi. İnsanların daha çok kazanmak için altına yatırım yaptığının altını çizen Yüregilli, bunun da fiyatların yükselmesine neden olduğunu söyledi. Altının fiyatının çıkması yüzünden kuyumcuların zarar ettiğini ifade eden Yüregilli, iki gün önce sattıkları ürünleri geri alırken üzerine para verdiklerini söyledi. Yüregilli, "Vatandaşlar altın yükseldikçe kuyumcuların kazandığını düşünüyor. Tam tersi altın yükseldikçe kuyumcular zarar ediyor. Ama düşmeyecek ve daha da yükselecek biliyoruz" dedi. (Yeni Şafak)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler