YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altın son 4 ayın en yükseğini gördü
Altın son 4 ayın en yükseğini gördü
03 Mart 2014 13:11
Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı, haftanın ilk işlem gününde Rusya'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti'ne askeri müdahalesinin etkisiyle son dört ayın en yüksek seviyesi olan 1.350 dolara kadar yükseldi.

Analistlerin kritik direnç seviyesi olarak belirttikleri 1.338 dolar seviyesini geçen hafta yukarı yönlü kıran altının ons fiyatı, 1.345 dolara kadar yükselse de haftayı 1.326,43 dolar seviyesinden tamamlamıştı.

Haftanın ilk işlem gününe Rusya'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti'ne askeri müdahalesi sonrasında güvenli liman alımlarının artmasıyla sert bir şekilde yükselen altının ons fiyatı 30 Ekim'den beri gördüğü en yüksek seviye olan 1.350,16 dolara kadar çıktı.

Bu haftanın ile mart ayının piyasalar açısından kritik öneme sahip olduğunu belirten analistler, cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisinin altın fiyatlarının yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydediyor.

ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında gelmesi durumunda altının ons fiyatında 1.400 doların görülebileceğini belirten analistler, verinin kötü gelmesinin gözleri Fed'in 18-19 Mart'ta yapılacak Açık Piyasa Komitesi Toplantısı'na (FOMC) çevireceğini kaydediyor.

Fed'in bu toplantıda tahvil alım miktarında aylık 10 milyar dolarlık azaltım programında ertlemeye gitmesi durumunda altın fiyatlarının yükseliş isteğini sürdürebileceği belirtiliyor.

Teknik açıdan, 1.338 dolar seviyesini yukarı yönlü kıran altının ons fiyatında 1.350 dolar seviyesinin kısa vadeli direnç konumunda olduğunu ifade eden analistler, 1.325 dolar seviyesinin ise destek konumunda olduğunu kaydediyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler